Hükümet, yoksulluk sınırı altında yaşayan emeklilerin kalmamasını öneriyorPerşembe, 22 Temmuz 2021

Hükümet, yoksulluk sınırı altında yaşayan emeklilerin kalmamasını öneriyor

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Gılıb Donev, “Geçici hükümet, 1 Ekim'den sonra yoksulluk sınırının altında gelire sahip emeklilerin kalmaması için bütçede güncelleme yapılmasını öneriyor” diye açıkladı. Daha önce Maliye Bakanı Asen Vasilev, öngörülen bütçe giderlerinin 1,8 milyar leva artırılmasının teklif edileceğini, bu miktarın 575 milyon levasının sosyal faaliyetler için öngörüldüğünü söyledi. Dün yeni Meclisteki siyasi güçlerle konuyla ilgili istişarelere başlandığı bildirildi.

Bakan Donev, bu tarihten itibaren bir yandan emekli maaşlarının ortalama yüzde 12,5 oranında artacağını, diğer yandan da yoksulluk ödeneği verileceğini açıkladı. Bütçenin güncellenmesi durumunda asgari emekli maaşı 340 leva, yaşlılık aylığı ise 170 leva olacak.

Bundan başka şu anda 369 leva olan ve gelecek yıldan itibaren 413 leva olacak olan yoksulluk sınırının altında emekli maaşı alanlar sosyal yardım kapsamında nakdi para yardımı alacak. Bulgaristan'da 2,80 milyon emekli var ve son verilere göre 431 bin kişi yoksulluk ödeneği alacak. Bu ödenek, emeklilerin ek bir işte çalışmaması, büyük bir evde oturmaması, mevduat tutarının belirli bir miktardan fazla olmaması vb. belirli kriterlere uymaları durumunda verilecek. 

Donev, Avrupa Birliği Komisyonunun da bunu tavsiye ettiğini açıkladı.

Bakan, emekli maaşlarındaki artışın insanları ısınma yardımından mahrum bırakmayacağını ve bu yardımın da %5.6 oranında artırılacağını belirtti. 2021-2022 ısıtma sezonu için daha fazla kişinin ısınma yardımı alması bekleniyor.


DİĞER HABERLER