Hükümetten yaklaşık 2 milyar leva maliyetli yeni sosyo-ekonomik önlem paketiPazartesi, 27 Temmuz 2020

Hükümetten yaklaşık 2 milyar leva maliyetli yeni sosyo-ekonomik önlem paketi  İktidar ortakları GERB partisi ve Birleşik Vatanseverler İttifakı temsilcileri arasında yapılan görüşmeden sonra Başbakanlık konutunda düzenlenen basın toplantısında koronavirüs krizinin sonuçlarının üstesinden gelmek için toplam 1 milyar 894 milyon leva harcanacağı duyuruldu. Bu tutar, rezerv fonlarından sağlanacak ve şu anda herhangi bir borçlanma öngörülmemekte. Sosyal önlemlerin uygulanması için 1 milyar 163 milyon leva, ekonomik önlemlerin uygulanması için ise 731 milyon leva öngörülüyor.

Başbakan Borisov'un saydığı sosyal önlemler arasında 3 ay süreliğine her bir emeklilik aylığına ek olarak 50 leva ödenek verilmesi bulunuyor. Bu önlem, 318 milyon levaya mal olacak.

1 Ağustos'tan itibaren faaliyetleri, koronavirüs krizinin sonuçlarının üstesinden gelmekle ilgili olan İçişleri, Sağlık ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları, Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK), Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ) ve başka kurumlarda çalışanların maaşlarının artırılması için bütçe ödenekleri yüzde 20 oranında artırılacak. Bu zammın toplam maliyeti 92 milyon leva olacak.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine 122 milyon leva kaynak tahsis edilecek. Bu kaynak, kişisel asistanlara ödenecek maaşlar için harcanacak. Bunun için gereken yasal değişiklik yapılacak.

Okullar, huzurevleri, engelliler için bakımevleri, çocuk gündüz bakım evleri ve başka kurumlarda çalışan sağlık görevlilerinin maaşları için ayrılan kaynak miktarı da arttırılacak. Bu artış, hazineye 24,6 milyon levaya mal olacak.

İşsizlik ödeneği alt sınır miktarının arttırılması ve ödeme süresinin uzatılması için de ek kaynaklar öngörülüyor.

Ayrıca bazı sağlık kuruluşlarına sübvansiyon ödenecek, diş hekimliği ve başka sağlık hizmetlerine yönelik fonlar da arttırılacak.

COVID-19 ile mücadelede ön saflarda yer alan tüm sağlık çalışanlarına ek olarak 1000 leva ödenmesine yılsonuna kadar devam edilecek. Bu ek ödeneğin süresinin uzatılması, 67 milyon levaya mal olacak.

Hükümetin sosyal önlem paketi ayrıca Kültür Fonu aracılığıyla ödenecek yaratıcı projeler için 15 milyon leva öngörüyor.

Ekonomik önlemlerle ilgili Başbakan Borisov, altyapı yatırımları ve yatırım sözleşmeleriyle ilgili diğer iyileştirmeler için planlanan dış yatırımcılar için 9 milyon leva öngörüldüğünü açıkladı.

Başbakan, "Ekonomi Bakanlığı bütçesinde çeşitli programlar kapsamında 1 milyar 800 milyon leva fon mevcut, bu miktar çeşitli ekonomik tedbirlerin uygulanması için sağlanacak" dedi.

Programlara başvuran şirketlere daha hızlı hizmet verebilmek için elektronik hizmetler sisteminin kapasitesi artırılacak.

İşletmeler tarafından en yaygın kullanılan 60/40 tedbiri yılsonuna kadar uygulanmaya devam edecek.

Hükümet, özel seferler ile ilgili turizm hizmetlerine uygulanan katma değer vergisi (KDV) oranının % 9'a düşürülmesini önerecek. Restoranlarda servis edilen bira ve şaraplarda da KVD oranı % 9'a düşürülecek.

Bulgaristan'a turistlerin geleceği uçuşların sübvanse edilmesi planlanıyor. En az 100 yolcunun geldiği charter uçuşlarda her bir yolcu için 35 avro verilecek. Bu harcama kalemi için sağlanan bütçe 55 milyon leva tutarında olacak. Hükümet, bu önlemin 400 bin turisti kapsamasını bekliyor.

Taksi şoförleri belirsiz bir süre için yerel ücretler ödemekten muaf tutulacaklar ve belediye bütçelerindeki açıklar devlet tarafından karşılanacak.

Önlemler kapsamında Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı bütçesine 355 milyon leva ek kaynak tahsis edilecek. Bu fonlar, Başbakanın ifadesine göre aralarında otoyol ve ekspres yol projeleri de bulunan yatırım projeleri için planlanıyor.

Borisov, ayrıca bilişim teknolojileri sektörü için de 9-10 milyon leva sağlanacağını açıkladı.

Başbakan, basın toplantısı sırasında hükümetin maliye politikası için mükemmel not aldığını ve ülkemizin AB ülkeleri arasında bütçesi en düşük seviyede açık veren ikinci ülke olduğunu vurguladı.

Bir kez daha yönetimde istikrar ve deneyimin gerekli olduğu zor ayların beklendiğini ifade eden Borisov, "Sadece bizim sorumluluğumuz bizi görevde tutuyor. Sadece üç ay sonra kimse buraya oturup açıklama yapmayacak. Bu para tükenecek, endüstrilerin durumu iyileşmeyecek" dedi.


DİĞER HABERLER