İki grup emekli maaşları yeniden hesaplanacakPazartesi, 20 Eylül 2021

İki grup emekli maaşları yeniden hesaplanacak

Ulusal Sigorta Enstitüsünden (NOİ) yapılan açıklamaya göre, kurum devlet sosyal güvenlik sigortası kapsamında ödenen iki grup emekli maaşının yeniden hesaplamasını yapacak. Her bir maaşın tutarındaki değişiklikler, 2021 yılı Bulgaristan Cumhuriyeti Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun güncellenmesiyle birlikte kabul edilen Sosyal Güvenlik Kanunu’nda (KSO) yapılan değişikliklerin bir sonucudur.

1 Eylül 2021 tarihinden itibaren 1959'dan sonra doğan ve evrensel bir emeklilik fonundan sigorta primi ödemiş kişilere verilen yaklaşık 172 000 emekli maaşı ve ölüm aylığının tümü, ilgili maaş ve aylığın başlangıç ​​tarihi 31 Ağustos 2021 dahil olmak üzere ve tutarı bu ayın başına kadar yürürlükte olan normatif kurallara göre bireysel katsayı düşürülerek hesaplanmış olması şartıyla re'sen yeniden hesaplanacak. KSO’da kabul edilen değişikliklere ve Emekli Maaşları ve Hizmet Süresine İlişkin Yönetmelik uyarınca bu grup emeklinin emeklilik maaşlarının miktarını belirlerken bireysel katsayıların hesaplandığı sigorta prim gelirlerindeki düşüş oranını belirlemek için halihazırda yeni bir mekanizma uygulanmaktadır. Her emekli maaşının yeniden hesaplanmasının etkisi kesinlikle bireysel olup doğrudan kişinin sigortalı çalıştığı dönemlere bağlıdır.

Böylece emeklilerin emekli maaşlarının yeniden hesaplanması için kanunda belirtilen sıraya göre başvuru yapmalarına gerek yoktur. Bu tür başvurularda bulunanların (yaklaşık 2500 kişi) emekli maaşları da bu yıl 1 Eylül'den itibaren re'sen yeniden hesaplanacak. Bu nedenlerle emekli maaşlarının yeniden hesaplanması, emeklilik işlemleri için yasal dört aylık süre içinde yapılacak.

16 Eylül 2021 tarihinden itibaren malullük aylıkları re'sen yeniden hesaplanacak. Onların tutarları, yaşlılık aylığı tutarının belirli bir yüzdesi olarak belirlenir ve belirtilen tarihten itibaren artan bu yüzdedir. Çalışma gücü kayıp oranı yüzde 90'ın üzerinde olanların aylıklarında artış, yaşlılık aylığı miktarının yüzde 120'sinden yüzde 135'ine, çalışma gücü kayıp oranı yüzde 71 ile 90 arasında olanların aylıklarında artış ise yüzde 110'dan yüzde 125'e yükseldi. Değişikliğin bir sonucu olarak birinci grup kişiler için emekli maaş miktarı 200,76 leva (değişik yapılana kadar 178,45 leva idi) ve ikinci grup kişiler için - 185,89 leva (değişiklik yapılana kadar 163,58 leva idi) olarak belirlendi.

Yeniden hesaplanmadan önceki ve yeniden hesaplanan emekli maaşı arasındaki fark tutarı emeklilere kasım ayı emekli maaşlarıyla birlikte ödenecek.

Emekli maaşı miktarlarının re’sen yeniden hesaplanmasına ilişkin talimatlar, talep etmeleri halinde kişilere tebliğ edilir.


DİĞER HABERLER