İki kez seçime katılmayan vatandaşların isimleri listelerden silinecekSalı, 26 Nisan 2016

İki kez seçime katılmayan vatandaşların isimleri listelerden silinecekBaşbakan Boyko Borisov ve iktidardaki koalisyonda yer alan dört partinin temsilcileri iki saatten fazla süren görüşmede Seçim Yasası'nda yapılan değişiklikleri ele aldılar. Yurt dışında açılan seçim sandıklarının sınırlandırılması ve zorunlu oy kullanma kararları ülkede protestolara neden oldu.

Devlet yöneticilerinin vatandaşların bir seçimde oy kullanmadıkları takdirde isimlerinin seçmen listelerinden silinmesi cezasının iki kere aynı türden seçime katılmamaları durumunda uygulanması konusunda anlaştıkları açıklandı.

Yurt dışında açılacak seçim sandıklarıyla ilgili kanun metni hazırlanacağı belirtildi. Her iki tartışmalı kanun teklifi de aşırı ırkçı ve milliyetçi Vatansever Cephesi Meclis Grubu tarafından sunuldu.

Görüşmeden sonra açıklamada bulunan Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Milletvekili Tsvetan Tsvetanov, "Seçim kampanyası süresi 30 gün olarak aynı kalıyor, çünkü bunu isteyen partiler mevcut. Tüm partiler 30 gün veya kararlarına bağlı daha az gün seçim propagandası yapabilecekler" dedi.

Tsvetanov, Meclisin kabul ettiği zorunlu oy kullanılması teklifiyle ilgili iki kere art arda yapılan ulusal seçimde oy kullanmayan vatandaşların isimlerinin seçmen listelerinden silinmesi kararı alındığını bildirdi.

Tsvetanov, "Referandum düzenlenmesi Cumhurbaşkanlığı'nın yetkisinde olup, Cumhurbaşkanı'nın toplanılan imzalara göre seçim gününde olması şart olmaksızın referandum tarihini belirlemesi gerekir" dedi.

Vatansever Cephesi Eşbaşkanı Valeri Simeonov, "Yurt dışında oy kullanmanın konsolosluklar ve büyükelçiliklerde yapılmasına ilişkin kanun metni aynı kalıyor. Bazı yerlerde oy kullanılmasına imkan verilmesi üzere bu kanun metnine ek bir madde eklenecek" diye izah etti.


DİĞER HABERLER