İki polis, kaçak göçmen taşıyan bir otobüsü durdurmaya çalışırken hayatını kaybettiPerşembe, 25 Ağustos 2022

İki polis, kaçak göçmen taşıyan bir otobüsü durdurmaya çalışırken hayatını kaybetti

Kaçak göçmenler taşıyan bir yolcu otobüsünü durdurmaya çalışan iki polis memuru hayatını kaybetti. Olay, Burgaz'da sabah saat 05.00 sıralarında meydana geldi.

Burgaz Bölge Savcısı Gergi Çinev, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Kasıtlı bir eylem söz konusudur" dedi. Savcının ifadesine göre, ülke sınırlarını terk etmeyen otobüs Malko Tırnovo'dan yola çıktı. Çinev, otobüste 48 kişinin bulunduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Stanimir Stanev, BNR’ye verdiği demeçte, “Devriye gezen polisler, Burgaz'a giden bir otobüsü durdurmaya çalışmıştır. Ağır kazadan önce iki emre itaatsizlik suçu işlenmiştir” dedi. Stanev, ölümcül kazanın, polislerin daha sonra aracı durdurmaya çalışması sırasında meydana geldiğini belirtti.

Otobüsün hangi ülkede kayıtlı olduğunun henüz bilinmediği, ancak Bulgaristan’da kayıtlı olmadığı belirtildi.  

Ağustos ayının başında Geçici İçişleri Bakanı İvan Demerdjiev Bulgaristan-Türkiye sınırını ziyaret etti. O zaman Bakan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, temmuz ayında göçmen baskısının haziran ayına göre yüzde 24 arttığını belirterek, sınır polisini desteklemek için ülkenin iç kesimlerinden yaklaşık 860 kişilik personelin gönderildiğini bildirdi. 

Demerdjiev‘in ifadesine göre, yılın ilk yedi ayında sınırdan yasa dışı yollarla girmek için 60 000'den fazla girişimde bulunuldu. Bakan, ek askeri yardıma gerek olmadığını, sınırdaki tel örgünün iyi durumda olduğunu, teknik ekipmanlarda ise arıza olmadığını söyledi.


DİĞER HABERLER