İki savcının AB Kamu Savcılığı Bulgaristan temsilci adaylığı onaylandı, birisi ise reddedildiSalı, 28 Mart 2023

İki savcının AB Kamu Savcılığı Bulgaristan temsilci adaylığı onaylandı, birisi ise reddedildi

Avrupa Birliği (AB) Kamu Savcılığı Ofisi (EPPO), dün (27 Mart) yaptığı açıklamada kısa bir süre önce Bulgaristan'dan iki, Estonya ve İtalya'dan birer temsilci daha atadığını duyurdu.

Bulgaristan'dan bir adayın reddedildiği de eklendi. Bunun AB Savcılığı’nın faaliyetlerine ilişkin mevzuatta belirtilen gerekliliklere uyulmamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Mediapool’un haberine göre, Bulgaristan'dan adaylığı onaylanan savcılar Mihaela Raydovska ve Vasilen Bençev, reddedilen ise Yüksek Yargı Konseyi Savcı Heyeti tarafından aleyhte tek bir oy bile almadan aday seçilen Sofya Şehir Savcılığı’ndan Juliana Hristova’dır.

En başından beri Bulgaristan’ın EPPO’daki kotasının doldurulması sorunsuz gitmedi, kısa bir süre önce ise şubat ayı sonunda Adalet Bakanı Krum Zarkov'un Laura Kövesi'nin Bulgaristan Bürosu’na bir iç denetim yapılması emrini verdiğini açıkladı.  

Bundan kısa bir süre önce toplam 9 Avrupa ​​savcısından ikisinin Avrupa Başsavcılığı ve Laura Kövesi'den ayrılıp İvan Geşev başkanlığındaki Bulgaristan Savcılığı’ndaki işine geri dönmeyi tercih ettiği ve sınavla seçilen bir savcının daha görevden istifa etmesi bekleniyor.


DİĞER HABERLER