İkinci el giysilere çevre vergisi getirilecekSalı, 28 Ağustos 2018

İkinci el giysilere çevre vergisi getirilecekBulgaristan İktisat Derneği'nden verilen bilgiye göre dernek başkanı Radosvet Radev'in Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov ile yaptığı görüşmede bakanlığın piyasada mevcut olan giysi ve diğer tekstil ürünlerine ürün vergisi uygulamayı amaçladığı anlaşıldı. Yeni çevre vergisinin hesaplanacağı yönetmeliği hazırlamak üzere bir çalışma grubu oluşturuldu. Çevre verginin uygulanmasının temel nedeni, bir noktada atık haline gelecek olan ikinci el giysi ithalatının artmasıdır.

Radev, Bakan ile görüşmesinde, "Bulgaristan İşlemciler ve İkinci El Giysi Tüccarları Derneği verilerine göre 24 saat içinde ülkeye bu tür yaklaşık 30 ton giysi ithal edilmektedir. Bununla birlikte onların neredeyse yarısı ihraç ediliyor ve yüzde 5'ten azı imha ediliyor" diye kaydetti.

Radev, iş dünyasının beklenen yeni ürün vergilerinin tüm ithal edilen ürünlere uygulanmayıp ancak çevre kirliliğine neden olan bir kısmına uygulanmasını beklediğini belirtti. Neno Dimov, önlemden etkilenecek olan meslek örgütü temsilcilerinin de vergi uygulamasını düzenleyen yönetmeliği hazırlayan çalışma grubuna dahil edileceğini söyledi.

Bulgaristan İktisat Derneği Başkanı, tekstil atıklarının azaltılmasının yaptırımlar yerine teşviklerle daha etkin bir şekilde sağlanabileceğine de dikkat çekti. Radev, Bakan ile şu anda toplanan ürün vergileri ve harcama yolları ile ilgili eksik ve çoğunlukla çelişkili bilgiler konusunu ele aldı. Bu vergilerden elde edilen gelirin, atıkların geri kazanımı ile ilgisi olmayan faaliyetlere harcandığı belirtildi.

Dimov ve Radev, Ekim-Kasım aylarında güncel konuların tartışılması için Bakanlık yöneticileri ve uzmanları ile ilgili meslek örgütleri arasında bir toplantı yapılmasını kararlaştırdılar.


DİĞER HABERLER