İkinci ile üçüncü doz Covid-19 aşısı arasındaki süre kısaltılacakCuma, 31 Aralık 2021

İkinci ile üçüncü doz Covid-19 aşısı arasındaki süre kısaltılacak

Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, yaptığı açıklamada, “Yıl sonuna kadar Covid-19’a karşı üçüncü bir takviye dozu almak için ikinci dozdan sonraki süreyi 6 aydan 3 aya indirme kararı alınacak. Tek dozluk Janssen aşısı ile aşı olanlar içinse bu süre 2 aya indirilecek. Sistemi yeniden yapılandırmak birkaç gün sürer. 2022 yılının başından itibaren aşılar artık yeni belirlenen tarihlere göre uygulanacak” diye kaydetti.

Doç. Dr. Kunçev’in ifadesine göre, Bulgaristan bu adımı atmakta geç kalmamakta ve Avrupa Birliği kurumlarıyla uyumlu hareket etmektedir.

Sağlık Başmüfettişi, “Ocak ayının başında Omicron varyantının halihazırda Bulgaristan'da olup olmadığı netleşecek, çünkü bir numunenin DNA dizilemesi 8 ile 10-12 gün arasında sürüyor” dedi.

Doç. Dr. Kunçev, “Önceki dalgadan çok düşük olmayan bir taban seviyesinde çıktığımız açık bir şey. Yortulardan sonra Avrupa’daki Omicron dalgasının bizi de vuracağı açık bir şey. Vakalarda artış eğilimi, diyelim ki aynı seviyelerde kalma eğilimi artık görülüyor, vaka oranı yüzde 4'ten yüzde 9’a yükseldi” diye yorum yaptı.

Yeni koronavirüs dalgasının bir Tsunami etkisi yapacağını söyleyen Sağlık Başmüfettişi, bu karşılaştırmanın ilk olarak Londra'daki Tropikal Tıp Okulu Müdürü tarafından yapıldığını aktardı.

Doç. Dr. Kunçev, “Bunun nedeni, Omicron varyantından kaynaklanan vaka sayısının iki veya üç gün içinde ikiye katlanmasıdır. Bu onun kötü özelliği. İşin iyi yanı, ölüm oranı o kadar yüksek değil ve daha az insan hastaneye yatıyor, ancak çok fazla hasta olduğunda hastaneler tekrar dolacak” diye kaydetti.

Sağlık Başmüfettişi, ülkemizdeki aşılama oranının düşük olması nedeniyle Omicron varyantının büyük sorunlara yol açacağını yineledi.

Doç. Dr. Kunçev, “Aşı kampanyasında başarısızlık yok. Aşı ve bunlara erişim yoksa bir başarısızlık söz konusudur. İyi bir iletişim kampanyasının olmaması hataydı” dedi.


DİĞER HABERLER