İkinci sınıf yollar ne zaman geçiş ücretine tabi olacak?Perşembe, 23 Haziran 2022

İkinci sınıf yollar ne zaman geçiş ücretine tabi olacak?

Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 1 Temmuz'dan itibaren ikinci sınıf yollar geçiş ücretine tabi olacak.

Hükümet, görevinden istifa eden Başbakan Yardımcısı Grozdan Karacov'un ikinci sınıf karayolu ağı için bir ücret tarifesi uygulama ve kamyonlar için geçiş ücretlerini kademeli olarak artırma önerisini kabul etti.

Karar, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı yetkilileri ile taşımacılık sektörü temsilcileri arasında aylarca süren görüşmelerin ardından alındı. Planlanan tarife artışının yarısının bu yılın ortasından itibaren yürürlüğe girmesi konusunda uzlaşmaya varıldı.

Tarifelerde kademeli bir artış önerisi, taşıyıcıların öngörülebilirlik talebiyle uyumludur. İkinci adım olarak artış tutarının kalan %50'sine ilişkin karar, 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek.

Bu, şimdi fiilen ücretlendirilecek olan ikinci sınıf yol ağı için de geçerli olacak. Şu anda ücretli otoyol geçiş sistemi kapsamında olan ikinci sınıf yollar için geçiş ücreti alınmıyor.

Gelecek yıl otoyol geçiş ücreti toplama sistemi (e-TOLL) kapsamında elde edilen gelirlerin oranları tersine çevrilecek. O zaman gelirin 2/3’ü ağır yük kamyon, 1/3 ise araba sahiplerinden elde edilecek ve böylece yolları daha fazla kullanan ve bozan araç sahiplerinin daha fazla ödediği b’r adalet ilkesi uygulanacak.

Bu yıl 1 Temmuz'dan itibaren çevre kategorilerine bağlı olarak 3.5 ile 12 ton arasındaki araç sürücüleri, otoyolda katettikleri her kilometre başına 6 ile 9 stotinki arasında ödeme yapacaklar. Birinci sınıf yollar için ücret tarifesi kilometre başına 5 ile 8 stotinki, ikinci sınıf yollar için ise 2 ile 3 stotinki arasında olacak.

1 Ocak 2023'ten itibaren bu araçların geçiş ücretlerinin otoyollar için kilometre başına sırasıyla 10 ile 13 stotinki, birinci sınıf yollar için 6 ile 9 stotinki ve ikinci sınıf yollar için 4 ile 7 stotinki arasında olması bekleniyor.

1 Temmuz'dan itibaren çevre kategorilerine göre 2 veya 3 akslı 12 tonun üzerindeki araç sürücüleri, otoyollar için 16 ile 20 stotinki, birinci sınıf yollar için 13 ile 17 stotinki ve ikinci sınıf yollar için 9 ile 11 stotinki arasında geçiş ücreti ödeyecek.

1 Ocak 2023'ten itibaren bu kamyonlar için tarifeler otoyollar için kilometre başına 26 ile 30 stotinki, birinci sınıf yollar için 22 ile 25 stotinki ve ikinci sınıf yollar için 19 ile 23 stotinki arasında olacak.

4 ve daha fazla dingili olan 12 tonun üzerindeki araçlar için 1 Temmuz'dan itibaren kilometre başına geçiş ücretleri, EURO VI, EEV kategorilerindeki araçlar için ikinci sınıf yol geçiş ücreti 15 stotinki ve EURO 0, I, II kategorilerindeki araçlar için otoyol geçiş ücreti 32 stotinki olacak.

Araç kategorisine ve yol sınıfına göre 3.5 ile 12 ton arasındaki otobüs sahipleri, 1 Temmuz'dan itibaren kilometre başına 1 ile 5 stotinki arasında ve gelecek yıl 1 Ocak'tan itibaren 2 ile 8 stotinki arasında geçiş ücreti ödeyecekler. 12 tonun üzerindeki otobüs sahipleri ise temmuzdan itibaren 1 ile 6 stotinki arasında ve gelecek yıldan itibaren 3 ile 9 stotinki arasında değişen bir ücret ödeyecekler.

2023'ten itibaren tüm vinyet ücretleri %10 düşürülecek. Bu nedenle, otomobil sürücüleri 97 leva yerine yıllık vinyet için 87 leva ödeyecekler.


DİĞER HABERLER