İktidara hazırlanan aşırı milliyetçiler, Cumhurbaşkanı ile istişare toplantısından memnunPazartesi, 24 Nisan 2017

İktidara hazırlanan aşırı milliyetçiler, Cumhurbaşkanı ile istişare toplantısından memnunBulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) desteği ile Cumhurbaşkanı seçilen Rumen Radev, Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisine hükümet kurma görevini vermeden önce bugün ırkçı ve aşırı milliyetçi partileri bir çatı altında toplayan Birleşik Vatanseverler Koalisyonu temsilcileri ile gerçekleştirdiği istişare toplantısında GERB ve Birleşik Vatanseverler koalisyonunun kuracağı hükümete başarılar diledi.

İstişarelerden sonra basına konuşan Birleşik Vatanseverler Meclis Grubu Eşbaşkanı Valeri Simeonov, "Cumhurbaşkanı Rumen Radev, istikrarlı bir hükümet kurmamızı ve 4 yıllık dönemi tamamlamamızı diledi" dedi.

Simeonov, iyi niyetli bir görüşme olduğunu ve iki tarafın savunduğu tezlerin ve görüşlerin büyük bir bölümünün aynı olduğunu dile getirdi.

Simeonov, "Radev, koalisyon hükümeti kurma cesaretimizden dolayı bizi tebrik etti" diye kaydetti. Aşırı milliyetçi lider, Cumhurbaşkanı'nın üstlendikleri sorumluluğun farkında olduğunu ve onların önceliklerini paylaştığını açıkladığını söyledi.

Simeonov, "Radev, Cumhurbaşkanlığı kurumuna güvenebileceğimizi kaydetti" dedi.


Birleşik Vatanseverler Koalisyonu Eşbaşkanı Volen Siderov, ilk defa Cumhurbaşkanı ile yaptıkları görüşmede Avrupa'da milliyetçi bir oluşum olarak olumlu not aldıklarını belirtti.

Görüşme sırasında Radev'in haftanın sonuna kadar hükümet kurma görevini vereceğini duyurduğu açıklandı.

Valeri Simeonov, koalisyon hükümetinin programına yönelik müzakerelerin devam ettiğini ve ayın sonuna kadar koalisyon sözleşmesinin imzalanması ve bakanlıkların dağılımının belli olması beklendiğini kaydetti.

Simeonov, yapılan toplantıda Radev'in Türkiye ile sınıra çekilen tel örgü inşaatının denetlenmesi talimatını vereceğini açıkladığını aktardı.


DİĞER HABERLER