İl merkezlerinin azaltılmasına ilişkin yasa tasarısı hazırlanıyorPazartesi, 29 Mayıs 2017

İl merkezlerinin azaltılmasına ilişkin yasa tasarısı hazırlanıyorÜlkeyi ırkçı ve aşırı milliyetçi tavırlarıyla tannan Birleşik Vatanseverler koalisyonu ile koalisyon içinde yöneten Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin Bulgaristan'da mevcut il merkezlerinin azaltılması fikrini yeniden ele almaya başladığı açıklandı.

GERB milletvekilleri, Bulgaristan'ın yeniden belgelendirilmesi üzerine çalıştıklarını ve yıl sonuna kadar illerin genişletilmesine ilişkin kanun tasarısı sunulacağını bildirdiler. İdari reform hükümet düzeyinde önceki GERB yönetimi sırasında da ele alınmıştı.

İllerin azaltılması Avrupa Birliği (AB) fonlarının 2020 yılı itibariyle hedefe yönelik finansman sağlanmasına ilişkin yeni koşullarından dolayı gerekli olduğu ve mevcut Parlamento dönemini tamamlamayı arzu ettiği halde bunu yapmak zorunda olduğu belirtiliyor.

İki varyant ele alınıyor. Birinci varyant illerin 20 veya 16'ya azaltılması, ikincisi ise mevcut illerin korunması, fakat başlıca kontrol işlevleri olmak üzere işlevlerinin korunması ve bu iller üzerinden valiler tarafından yönetilen yedi planlama bölgesi oluşturulmasıdır.

İlçelerin azaltılması da eski bir fikirdir, fakat Parlamento'da çoğunluğa sahip partilere mensup milletvekilleri bunun şu anda ele alınmadığını kaydettiler.

Varna Valisi Stoyan Pasev de il merkezlerinin azaltılmasını ısrar etti.

Darik Radyosu'na konuşan Varna Valisi, "Günde bana 700-800 rapor sunuluyor, bazı küçük il idarelerine ise 20-30 tane. Bu böyle devam edemez" diye kaydetti.

Pasev'in ifadelerine göre ilçelerin azaltılması fikri anlayışla karşılanmıyor, çünkü belediye idareleri küçük yerleşim yerlerinde ana geçim kaynağı sağlayarak, sosyal işlevler görmektedir.


DİĞER HABERLER