İlhan Küçük: 30 yıldan fazla bir süredir HÖH, Bulgaristan siyasetinde dengeleyici faktörCuma, 15 Nisan 2022

İlhan Küçük: 30 yıldan fazla bir süredir HÖH, Bulgaristan siyasetinde dengeleyici faktör

Dün (14.04.2022) Sofya’da Dr. Nadiye Karagözova’nın “Nisan 1997 Seçimlerinde Ulusal Kurtuluş Birliği (ONS) İttifakının Koalisyon Ortağı Olarak Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Siyasi Kampanyası” isimli kitabının tanıtımı yapıldı. Kitap tanıtım etkinliği, kitabın önsözünü yazan Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili ve Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE Partisi) Eş Başkanı İlhan Küçük tarafından organize edildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Küçük, “Bu kitabın gençlere ulaşacağı fikri beni kışkırttı, çünkü bu şekilde HÖH’ün rolünü daha iyi anlayacaklar. Böyle bir analiz, Hareket'in ilk 7 yıllık tarihini hatırlattığı için parti üyeleri ve destekçileri için özellikle önemlidir. 1990'dan 1997'ye kadar olan dönem, ilk demokratik kurumların kurulduğu bir dönem, o sıralarda komünizm baskıları hala insanların zihninde yankılanıyor. HÖH’ün rolü, demokrasiye geçişin siyasi sistemi için son derece önemli, çünkü azınlıkların önemli bir bölümünü ülkenin siyasi hayatına entegre etmeyi başarmaktadır. Bulgaristan'da geçmişle geleceği daha iyi birbirine bağlayan, inişli çıkışlı bir yolda gelişim yönünü kaybetmeyen başka bir parti yok. Bu nedenle, 30 yıldan fazla bir süredir HÖH, Bulgaristan siyasetinde dengeleyici faktör olmuştur” diye kaydetti.

Bulgaristan'daki mevcut siyasi durum hakkında yorumda bulunan AP Milletvekili, mevcut siyasi durumun değişimin popülist amaçlar için kullanılmayıp yönetilmesi ve kurumsallaştırılması gerektiğini kanıtladığını belirtti. Küçük, HÖH'ün uzun tarihi boyunca hiçbir zaman popülizmin kurbanı olmadığını vurguladı.

Panelde yer alan konuşmacılar gazeteci Valeria Veleva, sosyal antropolog Doç. Dr. Haralan Aleksandrov ve politolog Dimitır Ganev’di. Onların ifadesine göre, HÖH’ün Bulgaristan'ın siyasal yaşamındaki ve Avrupa-Atlantik yolundaki rolü tartışılmaz.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, milletvekilleri, parti kurucuları, üyeleri ve destekçilerinin yanı sıra HÖH Gençlik Kolları temsilcileri de kitap tanıtım etkinliğinin özel konukları oldular.


DİĞER HABERLER