İlhan Küçük, AP’yi Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen'e kabulü yönünde güçlü bir mesaj vermeye çağırdıÇarşamba, 04 Ekim 2023

İlhan Küçük, AP’yi Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen'e kabulü yönünde güçlü bir mesaj vermeye çağırdı

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) partisinden Avrupa Parlamentosu ( AP)Avrupa’yı Yenile Grubu Üyesi İlhan Küçük, dün (3 Ekim) AP'nin Strasbourg'daki Genel Kurul oturumunda yapılan tartışmada, “Bulgaristan geçen yıl bir yasa çıkardı ve yatırım yoluyla vatandaşlığı sona erdirerek ülkeye girişte şeffaflık ve net kurallar sağladı. Böylece Bulgaristan güvenilir bir ortak olduğunu kanıtladı. Ancak artık iki ülkenin (Avusturya ve Hollanda) göç ve iltica politikasının geleceği hakkındaki tartışmanın Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen bölgesinin bir parçası olması üzerinden ilerlediğini gösterme zamanı geldi” diye kesin konuştu.

Küçük’ün ifadesine göre, Schengen bir güven meselesi ve Schengen Bölgesi’ndeki vize satışlarına ilişkin veriler endişe vericidir.

“Yıllardır ortak güven alanında altın vizelere ve altın pasaportlara Avrupa Birliği’nin (AB) en büyük başarısı olan serbest dolaşım bölgesine erişim hakkının temelsiz verilmesine yer olmadığını tekrarlıyoruz. Bulgaristan bunu fark etti ve ülkeye girişte şeffaflığı ve net kuralları güvence altına alarak karşılık verdi” diyen Küçük, kategorik bir tavır sergiledi ve birleşme ve Avrupa Parlamentosu'ndan Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen'e kabulü yönünde güçlü bir mesaj verilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Küçük, bazı vatandaşların ayrıcalıklı olması, diğerlerinin ise sonsuza kadar kuyrukta beklemesi halinde AB'nin daha güçlü olmayacağını söyledi.


DİĞER HABERLER