İlhan Küçük: Avrupa'nın önemli bir jeopolitik rol oynaması için hızlı çözümlere ihtiyacı varPazartesi, 19 Temmuz 2021

İlhan Küçük: Avrupa'nın önemli bir jeopolitik rol oynaması için hızlı çözümlere ihtiyacı var

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Üyesi İlhan Küçük’ün ifadesine göre, Avrupa'nın Geleceği Konferansı, sürdürülebilir bir mekanizma haline gelirse demokrasi için başarılı bir araç olacak, ancak Bulgaristan, ulusal parlamento temsilcilerinin eksikliği nedeniyle yeniden tartışma dışı kaldı.

AP Üyesi ve adını “Avrupa’yı Yenile” olarak değiştirdiği Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Eş Başkanı İlhan Küçük, "Avrupa'nın Geleceği Konferansı Aracılığıyla Yurttaşların Sesi Nasıl Duyulur?" konulu tartışma toplantısına katıldı.

Toplantı, Sofya’daki Ulusal Kültür Sarayı (NDK) 10. Salonu’nda canlı olarak yayınlanarak gerçekleştirildi ve bilgilendirme, AP üyelerinin katılımıyla tartışma paneli ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle tartışma kısmı olmak üzere üç bölümde düzenlendi.

Etkinliğin amacı, genel kamuoyunu ve paydaşları Avrupa'nın Geleceği Konferansı hakkında bilgilendirmek ve vatandaşları konferansta aktif rol almaya teşvik etmektir.

Avrupa Birliği’nin Dünyadaki Yeri Avrupa Çalışma Komitesi'nin bir üyesi olan İlhan Küçük, toplantıda yaptığı konuşmada değerler, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularına dikkat çekti.

Küçük, “AB’nin etkili olup olamayacağı sorusu, cevabını ilk önce büyük siyasi kararlarında, sonra da diğer kararlarında buluyor. Avrupa'nın önemli bir jeopolitik rol oynayabilmesi için kurumlar arasında açık bir koordinasyona sahip olmak hem Bulgaristan'ın hem de AB'nin çıkarınadır. Avrupa'nın Geleceği Konferansı'nın anlamlı argümanları var ve dijital platform, sürdürülebilir bir mekanizma haline gelmesi halinde başarılı olacak yeni bir demokrasi için bir şans veriyor. Avrupa'nın yeni görünümünü bulması ve değişim için net hedefler belirlemesi gerekiyor. Diyaloğu Avrupalılaştırmaya çalışmak için bu konuşmayı Bulgaristan vatandaşlarına ve Bulgaristan'a borçluyuz. Şimdi Bulgaristan Parlamentosu ile AP arasında etkileşim zamanı, ancak ne yazık ki şu anda Bulgaristan'ın Avrupa'nın Geleceği Konferansı'nda ulusal parlamentodan 4 temsilcisi hala yok. Bu şekilde karar alma süreçlerine katılma hakkımızdan kendimiz vazgeçiyoruz” dedi.

Tartışma toplantısının moderatörü gazeteci Milena Milotinova idi.

Hatırlanacağı üzere AP Üyesi İlhan Küçük, bu yıl mayıs ayında düzenlediği bir etkinlikle Bulgaristan'ın Avrupa'nın Geleceği Konferansı'na katılımını başlattı. "Vatandaşların Avrupası: Avrupa'nın Geleceği Konferansı" adlı çevrimiçi toplantı, Demokrasi ve Demografi Komitesi Başkan Yardımcısı Dubravka Shuica ve Avrupa'nın Geleceği Konferansı Yürütme Kurulu Eş Başkanı Guy Verhofstadt’in katılımıyla tartışılan güncel konular nedeniyle de izleyiciler arasında büyük ilgi uyandırdı.


DİĞER HABERLER