İlhan Küçük, Bulgaristan ve Kuzey Makedonya'dan öğrencileri Brüksel ziyareti ile ödüllendirdiSalı, 27 Eylül 2022

İlhan Küçük, Bulgaristan ve Kuzey Makedonya'dan öğrencileri Brüksel ziyareti ile ödüllendirdi

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, Brüksel'de Bulgaristan ve Kuzey Makedonya'dan gelen öğrencilerin yer aldığı bir misafir grubunu ağırladı. İki ülkeden öğrencilerin üç günlük ziyareti, "Bana Bulgaristan’ı Çiz, Bana Makedonya’yı Çiz" konulu resim yarışması kapsamında düzenlendi. Resimleri çizenler, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti Üsküp’ün Çayır Belediyesindeki İsmail Kemali İlköğretim Okulu öğrencileri ile Veliko Tırnovo'daki (Tırnova) Vela Blagoeva Lisesi öğrencileridir.

AP Milletvekili ile yapılan görüşmede Kuzey Makedonya Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Boyan Mariciç ile Bulgaristan ve Kuzey Makedonya'nın AB büyükelçileri de hazır bulundular.

İlhan Küçük, öğrencilere şunları söyledi: “İki halk arasında duvarlar örmek yerine köprüler kurmalıyız. Sizler iki ülkenin geleceğisiniz ve verdiğiniz örnek iyi komşuluk ilişkileri için önemlidir. Bunları geliştirmeye devam edeceğimize ve ortak çabalarla çok şey başaracağımıza inanıyorum”.

Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı ve AB Başmüzakerecisinin ifadesine göre, bu tür girişimler, gençlerde Avrupa toplumuna mensup olduğuna dair öz farkındalık yaratmak için en iyi fırsattır.

Mariciç, “Bulgaristan ve Kuzey Makedonya'dan gelen çocukların küçük yaşlardan itibaren Avrupa Birliği'ne ve AB kurumlarının çalışmalarına dokunabilmelerinden memnunum. Bu, onlarda Avrupa toplumuna mensup olduğuna dair öz farkındalık yaratmak ve dostane bağlar kurmak için eşsiz bir fırsattı. Maalesef, bu bizim nesillerimizin mahrum kaldığı bir şeydir” dedi.

Ziyaret sırasında öğrenciler AB kurumlarının çalışmaları hakkında bilgi sahibi oldular ve AP Milletvekili ile şahsen tanışma ve sohbet etme fırsatı buldular.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER