İlhan Küçük: Dikta rejimleri demokrasinin önüne geçerse Avrupa projesi tehlikedeÇarşamba, 17 Mayıs 2023

İlhan Küçük: Dikta rejimleri demokrasinin önüne geçerse Avrupa projesi tehlikede

Avrupalı ​​liberallerinin lideri İlhan Küçük, "Avrupa Birliği (AB) Balkanlar ile Buluşuyor" konulu uluslararası konferansın açılışında yaptığı konuşmada, “Avrupa savaşı unuttuktan 70 yıldan fazla bir süre sonra bugün Avrupa topraklarında yeniden savaş var. Değerler sorgulanmaya başladı, bir ülkenin egemenliği ayaklar altına alındı. Birçoğu AB'nin Covid-19 salgını nedeniyle zayıf olmasını, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra fikir birliği oluşturması imkansız olması için ekonomik ve siyasi olarak yeterince yorulmasını bekliyordu, ancak AB daha güçlü çıktı” diye kaydetti.

Küçük’ün ifadesine göre, genişleme yolunda ilk adımlar atıldı.

AB Parlamentosu Milletvekili, “Arnavutluk ve Kuzey Makedonya, AB üyeliği için bir müzakere süreci başlatıyorlar, ancak bu süreç daha güçlü bir şekilde devam etmeli ve genişleme tartışmalarına daha önce dahil edilmelidir. Reform yapmak ve daha geniş bir siyasi yörüngenin parçası olmak istiyorsa, evet, Türkiye'nin AB'de yeri var” diye konuştu.

Forumun açılışında organizatörler ve Bulgaristan Dışişleri Bakanı İvan Kondov birer konuşma yaptılar,  Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metzola ise gönderdiği video mesajında AB’nin Batı Balkan ülkelerinin entegrasyonundan yararlanacağını belirtti. Metzola, “Faydalar karşılıklı olacak, ancak Batı Balkanlar katılım kriterlerini karşılamaya devam etmeli ve kalan ikili meseleleri çözmeye yönelik hedefli adımlar atmalıdır” dedi.

AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhey de etkinliğin özel konuğu oldu. Foruma HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, HÖH milletvekilleri, diplomatlar, AB liderleri, siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları ve gençler katıldılar.

Açılışta İlhan Küçük, bitmeyen göçmen baskısı, güvenlik politikası, ekonomik iş birliği ihtiyacı düşünüldüğünde AB'nin karşı karşıya olduğu zorlukların çok büyük olduğunu belirtti. Onun ifadesine göre, tüm bunlar, çabalar birleştirilmediği takdirde AB'nin karşı karşıya olduğu jeopolitik zorlukların üstesinden gelmesinin düşünülemez olduğunu gösteriyor.

Küçük, “Bu forum, politikacılar, tanınmış kişiler, gençler ve kanaat önderleri arasında fikir alışverişi için bir platform, çünkü ülke olarak ve AB olarak entegre bir birlik içinde yaşamak bizim için önemlidir. Ancak o zaman uluslararası hukuk düzeninin garanti altına alınabileceğini yüksek sesle ilan edebiliriz. AB, değerler sayesinde güçlüdür. Diktatörlük rejimlerinin demokrasi düşüncesinin önüne geçmesine izin verirsek, Avrupa projesi riske atılacaktır” dedi.

Forum, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı nedeniyle değişen güvenlik ortamı karşısında AB'nin genişlemesi ve Balkanlar'ın entegrasyonu konusuna odaklandı.

AB Komiseri Varhey, “Balkanlar’dan yeni üyeler AB’ye fırsatlar getirecek” diye kaydetti. Onun ifadesine göre, gerçekleştirme ve kabul etme şeklinde değişiklikler olduğu için bu yıl Birliğin genişlemesi konusunda kilit önemde bir yıl olabilir. Balkanlar’ın Avrupa'da giderek daha fazla yatırım çeken bir bölge haline geldiğini ve coğrafi olarak da çok iyi bir konuma sahip olduğunu söyleyen AB Komiseri, AB’ye girmek isteyen bölge ülkelerinin bunun için ilgili reformlardan geçen yolu yürümesi gerektiğine de işaret etti.


DİĞER HABERLER