İlhan Küçük, Plovdiv Üniversitesi’nde Avrupa'nın güvenliği ve geleceği üzerine bir konferans verdiÇarşamba, 30 Kasım 2022

İlhan Küçük, Plovdiv Üniversitesi’nde Avrupa'nın güvenliği ve geleceği üzerine bir konferans verdi

Avrupalı ​​liberallerin lideri İlhan Küçük, 25 Kasım’da Plovdiv Paisiy Hilendarski Üniversitesi’nin konuk konuşmacısı olarak öğrenci ve öğretim görevlilerine Avrupa'nın güvenliği ve geleceği üzerine bir konferans verdi. Кüçük, Plovdiv’deki yüksek okulun Siyaset Bilimi ve Ulusal Güvenlik Bölümü’nün daveti üzerine "Quo Vadis, Europa?" (Nereye gidiyorsun, Avrupa?) konulu konferans verdi.

Küçük, öğrencilere barış ve güvenliğin günümüzde giderek daha karmaşık hale geldiğini ve hatta Avrupa'da sürdürülebilir barış öngörüsünün artık ebedi kabul edilemeyeceğini söyledi.

Küçük, “Von der Leyen Komisyonu'nun odak noktası, normatif, yumuşak ve sert güç unsurlarını bir araya getirerek, sebat ve dayanıklılıkla hızla değişen dünyaya uyum sağlayarak AB'yi barış ve güvenlik için daha özerk, stratejik ve kapsamlı bir aktör haline getirmeye kararlı bir şekilde devam edecektir. Bu odak noktası, AB'yi belirsiz bir dünyada güvenilir bir aktör olarak gücünü pekiştirmeyi amaçlamaktadır. Son iki yılda pandemi ve Doğu Avrupa'daki savaş olmak üzere yaşanan krizler, AB'nin savunmasızlığını ve dışa bağımlılıklarını ortaya çıkarırken aynı zamanda AB'nin büyük tehditler karşısında cesurca ve yenilikçi bir şekilde birlikte hareket etme yeteneğini de gösterdi” diye kaydetti.

Avrupa Parlamentosu Üyesi, kamuoyu araştırmalarının vatandaşların AB düzeyinde politika oluşturmada güvenliği giderek artan bir şekilde birinci öncelik olarak algıladığını gösterdiğini ve bu konunun Avrupa'nın Geleceği Konferansı'nın sonuçlarına da yansıdığını sözlerine ekledi.

Küçük, verdiği konferansın son bölümünde üniversite öğrencilerine şu tavsiyelerde bulundu: “AB’nin çıkarlarını ve değerlerini ve ayrıca küresel barışı tehdit eden çok çeşitli geleneksel ve yeni ortaya çıkan tehditleri tanımak ve incelemek, AB düzeyinde politika oluşturmak için gerekli bir alıştırmadır”.

Küçük’ün verdiği konferans, sorularını Avrupa Parlamentosu Üyesi'ne sormak için tartışmanın başlamasını sabırsızlıkla bekleyen katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.


DİĞER HABERLER