İlhan Küçük, Prespa Diyalog Forumu’nda: Batı Balkanlar olmadan AB eksik olurCuma, 17 Haziran 2022

İlhan Küçük, Prespa Diyalog Forumu’nda: Batı Balkanlar olmadan AB eksik olur

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti‘nin Ohri kentinde Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Prespa Diyalog Forumu’nda yer aldı.

Avrupa Parlamentosu’nun Kuzey Makedonya Daimi Raportörü olarak Küçük, Bulgaristan’dan etkinliğe katılan tek yetkilidir.

Forumda tartışılan konular arasında iyi komşuluk ilişkileri ve iş birliğinin teşvik edilmesinin yanı sıra Batı Balkanlar'ın istikrarının güçlendirilmesi yer aldı.

AP Milletvekili İlhan Küçük de üst düzey politikacıların katıldığı tartışma panellerine katılarak, istikrarın ebediyen sağlanmış bir şey olmadığını ve Batı Balkanlar olmadan AB'nin eksik olduğunu netleştirme zamanının geldiğini söyledi.

Küçük, “Bölgeye kalıcı barışı getirecek tek şey Batı Balkan ülkelerinin AB’ye tam üyeliğidir. Onların AB’ye üyelik sürecinin başlatılması, ayrı ayrı ülkelere aralarındaki ilişkileri geliştirmeleri ve bölgenin istikrarı için çalışmaları için bir teşvik sağlayacak. AB üyeliğinin getireceği uzun vadeli faydalar, herhangi bir yeni üye devlet için hayati önem taşır - demokratik ülkelerin ekonomileri sağduyuyla gelişir, güvenlik sağlayan sürdürülebilir, iş dünyası için elverişli bir ortam yaratırlar. Başka hiçbir model bunu garanti etmez” diye konuştu.

Ayrıca Kuzey Makedonya'nın ilerleyişi hakkında da yorum yapan AP Milletvekili, bu ülkenin NATO üyeliğinin de gösterdiği gibi ciddi ve Avrupa-Atlantik emellerine bağlı bir ülke olduğunu vurguladı. Küçük, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'un Avrupa ailesine ait olduğunu ve en kısa zamanda birliğin tam üyesi olacaklarını umduğunu ifade etti.

Küçük, forum kapsamında Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Başbakan Dimitır Kovaçevski ve Dışişleri Bakanı Buyar Osmani ile bir araya geldi. AP Milletvekili ayrıca Hırvatistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları Gırliç Radman ve Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Gabriel Escobar ve Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Ales Chmelar ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Ohri’de düzenlenen foruma Batı Balkanlar gezisinde bulunan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de katıldı. Foruma ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, Slovenya, Karadağ ve Kosova cumhurbaşkanlarının yanı sıra Polonya, Hırvatistan, Slovakya, Türkiye ve Bosna-Hersek dışişleri bakanları da katıldılar.

Prespa Diyalog Forumu, bir yıl önce bölgedeki ülkeler arasında uzlaşma, güven inşası ve siyasi diyalogu teşvik etmek için bir platform olarak kuruldu.
 


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER