İlkbaharda risk grubu dışındaki vatandaşlar da aşı olabilecekPerşembe, 31 Aralık 2020

İlkbaharda risk grubu dışındaki vatandaşlar da aşı olabilecekNOVA TV'nin "Merhaba Bulgaristan" programına konuk olan Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, "Pfizer aşısının ilk teslimatından sonra 4 500 meslektaşımız aşılandı. 4 Ocak'ta önemli miktarda daha fazla aşı bekliyoruz. Sevkiyat 20 000 doz olacak. Bundan sonra teslimatları haftalık olarak yapılmasına başlanacak, ancak artık kamyonla değil uçakla yapılacak. Ocak ayı sonuna kadar Moderna aşısını da alacağız. Pfizer'den ayda 150-200 bin doz aşıya sahip olacağız. Aşı olamadıkları için hayal kırıklığına uğrayan meslektaşlarımız vardı" diye kaydetti.

Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Üyesi olan Doçent, "Doktorlarla birlikte huzurevlerinde de aşılamaya başlıyoruz ve sonra yavaş yavaş öğretmenleri de bu sürece dahil edeceğiz. Bunu konuşmak biraz erken. İnsanlar, onları önümüzdeki hafta arayacağımız izlenimine kapılıyor. Gönüllü aşı olmak isteyenler olursa yaza kadar 2 milyon kişiye aşı yapabiliriz. Bu kötülükle baş etmenin tek yolu aşı. Umarım aşılamada imrenilen % 70-80 oranına ulaşırız" dedi.

Doçent, "Şu anda sınırlayıcı faktör siyasi kararlar veya para değil, insanlar. Kaynaklara sahip değilseniz tüm işi nasıl üstleneceksiniz? Bir toplum neye en çok ihtiyaç duyduğuna karar verirse, ona yatırım yapar. Bundan önce kesinlikle doktorlara daha çok ihtiyacımız vardı. Yaz aylarında bir dizi aşı olacak ve insanlar aralarından seçebilecekler. Bulgaristan, nüfus bakımından diğer ülkeler kadar % 1.55 oranında aşı aldı. Denge sağlanması çok zor. Epidemiyologlara sorarsanız, size her iş yerini kapatmamız gerektiğini söylerlerdi, ama ekonomi ne olacak? Hayatlarını nasıl mahvettiğimizi ve onları sokakta bıraktığımızı bana yazan insanlardan e-postalar aldım. Ancak her şeyin öngörülebildiği bir hastalıkla mücadele etmiyoruz. Diğer ülkeler gibi tepki veriyoruz. Grip salgını olup olmayacağını bile bilmiyoruz. Gördüğünüz gibi henüz yok" diye ekledi.

Sağlık Başmüfettişi, "Eğilimi sürdürürsek ve 100 000 kişide 200 vakanın altına düşersek, bazı okullar, alışveriş merkezleri ve diğer ticaret yerleri açılabilir. Özellikle AVM'ler bize kızıyor, ama biz onları mağazalar olduğu için değil, insanların toplanıp kahve içtiği için kapatıyoruz. 2021 yılı makul olarak umut yılı olacak. Aşıların tehlikeli olmadığını gördükleri için insanlara aşı yapılacağını düşünüyorum" dedi.


DİĞER HABERLER