İmam, devlet kurumlarını Müslümanlara karşı ayrımcı politika uygulamakla suçladıÇarşamba, 30 Ekim 2013

İmam, devlet kurumlarını Müslümanlara karşı ayrımcı politika uygulamakla suçladıRazgrad'ın Seydol (Seydi Oğlu) köyü imamı Süleyman Çelebi, savcılığı Bulgaristan'da bulunan Müslüman toplumuyla alay etmekle suçladı. Dini görevli, ülkede 13 imama karşı yürütülen radikal İslam davasıyla ilgili Pazarcık Bölge Mahkemesi'nde yapılan duruşmada tanık olarak ifade verdi.

Çelebi, Savcı Nedyalka Popova'nın 2009 yılında İstanbul'da düzenlenen bir seminer sonrası Suudi Arabistan'da faaliyet yürüten İslam Vakfı'na ait paraları sınırdan geçirip geçirmediği sorusuna hiddetlendi. İddianameye göre bu seminerde Bulgaristan'da yasa dışı olarak İslam Vakfı'nın şubesi kurulması kararı alınmıştır.

Fakat tanık bunu reddetti ve Pazarcık Bölge Mahkemesi'nde çoğu yargılananların da katıldığı bu seminerin Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilip finanse edildiğini söyledi.

Basına Süleyman Çelebi, ülkede devlet kurumlarının Müslüman camiasına karşı ayrımcı politika yürüttüğünü kaydetti. İmamın ifadesine göre Pazarcık'ta imamlara karşı başlatılan bu davadan sonra ülkede Müslümanlar tüm kurumlara çok kırgınlar.

Basının ise İslam dinine leke sürülmesi için kullanıldığını ileri sürdü.

Bugünkü oturumda sanıkların talebi üzere toplam 12 tanık dinlendi. Onların hepsi savcılığın iddianamesini yalanlayarak, yargılanan imamların hiçbir zaman radikal İslam propagandası yapmadıklarını vurguladılar.
Dava 12 Aralık 2013 tarihinde yapılacak duruşmayla devam edecek.


DİĞER HABERLER