IMF Genel Müdürü Georgieva: Küresel ekonomi salgından sonra hızla iyileşiyorÇarşamba, 31 Mart 2021

IMF Genel Müdürü Georgieva: Küresel ekonomi salgından sonra hızla iyileşiyorUluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, 190 üye ülkenin liderlerinin katılacağı İMF - Dünya Bankası bahar toplantıları başlamasına bir hafta kala yaptığı açıklamada, "Küresel ekonomi salgından sonra hızla iyileşiyor, ancak tehlikeler ve belirsizlikler devam ediyor" diye kaydetti.

Georgieva, "İyimser tahminleri iyileştirmenin iki nedeni var - ayrı ayrı ülkelerin uyguladığı ekonomik teşvikler ve aşılama stratejileri" dedi. İMF Genel Müdürü, ancak çok hızlı ekonomik büyümenin riskler de taşıdığı, aşılara eşitsiz erişim ve koronavirüsün yeni türlerinin bunun ana nedenleri arasında olduğu konusunda uyardı.

Georgieva, "Aslında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin olmak üzere motor rolü oynayan iki ülkenin yönlendirilmesiyle yüksek hızlı bir ekonomik iyileşme görüyoruz. Gayri safi yurtiçi hasılanın kriz öncesine göre daha yüksek olacağı küçük bir ülkeler grubu var. Ancak bunlar istisnalar, genel bir eğilim değil" dedi.


DİĞER HABERLER