İmmunoloji uzmanı Prof. Kürkçiev: Grip ve koronavirüs aşıları aynı anda uygulanabilirSalı, 14 Eylül 2021

İmmunoloji uzmanı Prof. Kürkçiev: Grip ve koronavirüs aşıları aynı anda uygulanabilir

BNT'nin “Gün Başlıyor” programına konuk olan Prof. Dr. Dobroslav Kürkçiev, mRNA aşılarının yeni olmadığını, 1990'lı yıllardan beri bu tür aşıların kullanıldığını izah etti. İmmünoloji uzmanı, “İnsanlar arasındaki ikinci korku nedeni grubu, paranoyak komplo teorileriyle ilgilidir. İnsanların uzmanların görüşlerini duymak istememesi biraz üzücü” dedi.

Profesör, aşılamayı teşvik etmek yerine aşı konusunda vatandaşları bilgilendirecek bir kampanyanın iyi yapılmadığını kaydetti. Aşıları karıştırma veya farklı aşılarla çaprazlama yapılması fikrini onaylamayan immünolog, üçüncü takviye doz uygulanması konusunda Avrupa İlaç Ajansının (EMA) kararı beklendiğini belirtti. Prof. Kürkçiev, herhangi bir soruna veya dramatik olaya yol açmayacağından dolayı üçüncü doz aşı uygulaması için Bulgaristan vatandaşlarına fırsat verilmesi gerektiğine inanıyor.

İmmünolog, grip ve koronavirüs aşılarının ortak hiçbir yanı olmadığını ve bir kişiye aynı anda verilebileceğini belirtti. Prof. Kürkçiev, “İnsanların büyük bir oranı oldukça uzun süreli bir bağışıklığa sahip ve virüs ile enfekte olmazlar, ancak bu, hastaların %100'ünün tam bağışıklık geliştirdiği anlamına gelmez. Hastalığı geçiren kişilerin yüzde 1’inde Covid-19 hastalığı yeniden nüksedebilir, ancak bağışıklığın ne kadar süreceğini tahmin etmek zor” diye belirtti.

İmmünologun ifadesine göre, her aşı, belirli bir grup insanın tekrar enfekte olabileceğini varsayar. Prof. Kürkçiev, “Aşı olunca her şeyin yolunda gideceği bilgisinin nereden geldiğini bilmiyorum. Aşı herhangi bir ölümsüzlüğü ve insanlar aşılanırsa onlara hiçbir şeyin olmayacağını garanti etmez” diye ifade etti. Aşılı bir kişinin Covid-19 ile enfekte olmama olasılığının da olduğuna kanaat getiren immünolog, onun için mRNA aşılarının vektör aşılarından daha iyi olduğunu söyledi. Prof. Kürkçiev, “İnsanlar enfeksiyon ve hastalık arasında ayrım yapmazlar” dedi ve alfa ve delta varyantlarına karşı da aşıların da aynı şekilde çalıştığını ekledi. Profesör, aşılı kişilerin asemptomatik virüsleri bulaştırdığı tezini onaylamıyor.

İmmünolog, Covid-19'a karşı bağışıklık yanıtını uyaran besin takviyesi alınmaması gerektiğini belirtti. Aşının en iyi seçenek olup sorunu çözmeye çok yakın bir araç olduğunu kaydeden Prof. Kürkçiev, İngiltere'yi örnek vererek orada tüm önlemlerin nasıl kaldırıldığını ve stadyumların insanlarla dolu olduğunu görmenin inanılmaz bir zevk olduğunu ifade etti.


DİĞER HABERLER