İnek üreticilerine ilk 50 inek için daha yüksek miktarda destek verilecekCuma, 28 Şubat 2020

İnek üreticilerine ilk 50 inek için daha yüksek miktarda destek verilecekTarım Gıda ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada çiftlik sahiplerinin, Üretimle İlişkili Süt ve Et İnekleri Destekleme Programı kapsamında ilk 50 hayvan için % 25 daha yüksek oranda destek alacakları bildirildi. Üretimle İlişkili Damızlık Koyun ve Keçileri Destekleme Programı kapsamında verilen destek miktarı ile ilgili de değişiklik var. Bu program kapsamında ilk 200 hayvan için sahiplerine, diğer hayvanlara kıyasla yüzde 20 daha yüksek miktarda destek verilecektir.

3 sayılı yönetmelikle organik üretime geçişte olan veya organik üretime geçiş yapan süt ürünleri üreticilerine yönelik Üretimle İlişkili Süt İnekleri Destekleme Programı kapsamında süt ineği sahiplerinin süt sattıklarını kanıtlamalarının gerekliliği konusunda kolaylık getiriliyor. Şimdiye kadar 2000 kg süt sattıklarını kanıtlamak zorunda kalan süt üretcilerinin, bundan sonra daha düşük miktarda-1 500 kg süt saattıklarını kanıtlalamaları gerekir.
Üretimle İlişkili Manda Destekleme Programı kapsamında destek verilecek mandaların yaşıyla ilgili de değişiklik var. Destek verilecek mandalar dişi olup 27 ay ve üzeri yaşta olmalıdır.


DİĞER HABERLER