İş bürolarına kayıt için daha az belge istenecekCuma, 28 Aralık 2018

İş bürolarına kayıt için daha az belge istenecekHükümet tarafından onaylanan İstihdam Teşvik Kanununu Uygulama Yönetmeliği, işsiz vatandaşlardan istihdam bürolarına kayıt olmaları için daha az belge istenmesini öngörüyor.

Kayıt için işsizlerin çalışma süresini ve sigorta süresini gösteren belge şartı kaldırılacak. Bu tür bilgi gerekli olduğunda İstihdam Ajansı, Ulusal Sigorta Enstitüsü'nden bilgi alacak. Değişiklikle ayrıca, meslek örgütleri, kurumlar ve kuruluşlar tarafından istihdam ve eğitim program projelerinin geliştirilmesi için normatif gereklilikleri de belirlenmektedir. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından atanan komisyonların bu program projelerini değerlendirme ve onaylama kriterleri de tanımlanmaktadır. Asgari destek şeklinde uygulanan istihdam ve eğitime yönelik teşvik programları ve teşvik tedbirlerine ilişkin başvuruda bulunan işverenlerin uygunluğunu değerlendirmek için yasal süre belirleniyor.

Değişikliklerin amacı, iş arayan kişilere yönelik idari prosedürün kolaylaştırılması, istihdam ve eğitim programlarının kalitesini artırmak ve bu programları seçme ve değerlendirme komisyonlarının çalışmalarını optimize etmektir.


DİĞER HABERLER