İş dünyası, Bulgaristan'ın 2018 yılında AB Konseyi Dönem Başkanlığı hazırlık sürecine aktif katılım talep ettiCuma, 24 Şubat 2017

İş dünyası, Bulgaristan'ın 2018 yılında AB Konseyi Dönem Başkanlığı hazırlık sürecine aktif katılım talep ettiBulgaristan Sanayi Sermaye Derneği (AİKB) üyeleriyle çalışma toplantısı gerçekleştiren Bulgaristan'ın 2018 yılında Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'na Hazırlıklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Denitsa Zlateva, "İşveren örgütleri, sivil toplum sektörü ve akademik çevreler Bulgaristan'ın 2018 yılında AB Konseyi Dönem Başkanlığı Ulusal Programı'nın hazırlanmasında önemli rol alacak" diye teminat verdi. Zlateva, işyerleri açılması, ekonomik büyüme ve rekabet edebilirlik, göç ve güvenlik, AB'nin uyum politikasının korunması, Karadeniz ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi gibi başkanlık sırasında Bulgaristan açısından temel öncelikli konuları belirledi.

AİKB'nin mevcut yılda öncelikleri arasında Bulgaristan'ın başkanlık sırasında öncelikleri ve programının hazırlanması ve bu dönemde uluslararası forumlara hazırlık sürecine Bulgar iş dünyasının aktif katılımı bulunuyor. AİKB Başkan Yardımcısı Nikola Zikatanov, "Bulgaristan'ın bizim problemlere benzer sorunları olan diğer ülkelerle ortaklaşa olarak önemli kararların alınmasını sağlayarak, AB Konseyi'nin 6 ay başkanlık döneminden maksimum yararlanması gerekir" diye kaydetti.

AİKB üyelerinin ifadelerine göre Bulgaristan'ın başkanlık sırasında AB Konseyi'nin dikkatine arz edilmesi gereken önemli ekonomik sorunlar arasında ülkemizin Euro Bölgesine bekleme odası olarak bilinen ERM2 mekanizmasına ve Şengen Bölgesine girmesi ve Bulgar firmalarının AB fonları kaynaklarına daha büyük erişim sağlayacak küçük ve orta ölçekli işletmeler tanımının değiştirilmesidir.

Başbakan Yardımcısı Zlateva'nın dikkatine arz edilen sorunlar arasında Bulgar iş dünyasının bir numaralı sorunu olan ekonomide kadro eksikliği de bulunuyordu.

Nikola Zikatanov, "Batı Avrupa ülkelerinde ekonomiye uzun yıllar insan kaynakları sağlıyoruz, uzmanlarımızın ülkede kalmalarının sağlanmasına yönelik ekonomik mekanizmalara ihtiyaç duyuluyor" diye kaydetti.

Makine imalatı, ulaştırma ve nakliye branşlarının ve Su Kullanıcıları Birliği temsilcileri sektörlerinde çözüm bekleyen sorunları belirterek, onlara çözüm bulunmasının da ülkemizin AB Konseyi başkanlığı döneminde öncelikleri arasında olmasını ısrar ettiler. Zlateva, "Her bir bakanlıkta iş dünyası ile ortaklaşa olarak öncelikli konuları işleyecek çalışma grupları oluşturuldu" diye kaydetti. Başkan Yardımcısı, başkanlık döneminde resmi görüşmelerin yanı sıra sadece Sofya'da 220'den fazla başkanlığa eşlik eden ekonomik ve kültürel etkinlikler ve Bulgaristan'ın sayısız kez AB üyesi ülkelerde tanıtımı yapılacağını belirtti. 2017 yılında somut sorunların ortaya çıkarılması amacıyla birçok sektörlerde görüşmeler yapılması öngörülüyor. Görüşmede AİKB'nin temsilcilerinin hepsi ülkemizin Avrupa Konseyi başkanlığına eşlik eden etkinliklere aktif katılma arzusunu ve ülkemizin turizm destinasyonu ve yatırım için güzel bir yer olarak aktif bir şekilde reklamının yapılması teklifini ve başkanlık sırasında savunulacak olan Bulgaristan'ın çıkarlarına odaklanılması tavsiyesini desteklediklerini dile getirdiler.

Çalışma toplantısının katılımcılarının ifadelerine göre Bulgaristan toplumu hala Bulgaristan'ın 2018 yılında AB Dönem Başkanlığı'nın önemi ve faydalar getireceğinin farkında değil. AİKB Başkan Yardımcısı Nikola Zikatanov, "AİKB, en yüksek temsile sahip işveren örgütü olarak bölgesel yapılarının oluşturduğu ağ ile Bulgaristan'ın Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı'nın popülarize edilmesine destek verebilir" diye öneride bulundu.


DİĞER HABERLER