İş dünyası, Meclisten uzun vadeli uygun elektrik, gaz ve petrol fiyatları istediPazartesi, 20 Haziran 2022

İş dünyası, Meclisten uzun vadeli uygun elektrik, gaz ve petrol fiyatları istedi

İşveren örgütleri, ekonominin rekabet gücünü yüksek tutmak için yasal değişiklikler öneriyor. Bir kopyası Başbakan Kiril Petkov ve Maliye Bakanı Asen Vasilev'e gönderilerek Meclisteki parti gruplarına bir mektupla sunulan öneride parti gruplarıyla acil toplantı yapılmasında ısrar edildi.

İşveren örgütleri, bütçe güncellemesiyle birlikte mevcut mekanizmanın haziran sonunda yürürlükten kaldırılacak olmasından dolayı bunun gerekçeleri ortadan kalkana kadar işletmeleri aşırı yüksek elektrik fiyatları nedeniyle tazmin etmek için uzun vadeli bir mekanizma düzenlemesini istiyor.

Elektrik Sistemi Güvenlik Fonu'nun ev dışı elektrik tüketicilerini, ilgili ay için Bulgaristan Bağımsız Enerji Borsası (BNEB) Gün Öncesi Piyasası’ndaki gerçek ortalama aylık borsa fiyatı ile megavat saat başına 200 levalık taban fiyatı arasındaki farkın yüzde 80'i ile tazmin etmesi isteniyor. Şu anda megavat saat başına 200 levalık taban fiyatının altında elektrik tüketen müşterilere tazminat ödenmez. Tazminat tutarından daha az tutarda taban tutarını aşan bir fiyatı olan müşterilere tazminattan sonraki fiyatın megavat saat başına 200 levadan düşük olmayacak kadar düşürülmüş bir miktarda tazminat ödenir.

Ayrıca, büyük miktarda elektrik tüketen sanayi endüstrisi için uzun vadeli elektrik tedarikini ve ulaşım hizmetleri için uygun fiyatlarla doğal gaz ve petrol ürünleri tedarikini sağlamak için bir mekanizma geliştirilmesi de önerilmektedir.

İşveren örgütlerinin bir diğer önerisi, güncelleme tasarısına dahil edilmesi gereken devlet bütçesinden sağlanan fonlarla doğal gaz fiyatı için bir telafi edici mekanizmanın uygulanması yönündedir.

İşveren örgütleri ayrıca devletin şirketlere borçlarını ödemesi için gerekli fonların sağlanmasında ve yol yapım şirketlerine yapılan ödemelerin hızlandırılmasında ısrar ediyor.

Ayrıca acil mevzuat değişiklikleri yoluyla inşaat alanındaki kamu ihale sözleşmelerinin endekslenmesini düzenlemenin yanı sıra askıya alma prosedürleri ve operasyonel programlar kapsamında finanse edilen ve daha sonra mali düzeltmeler yapılan veya Avrupa Komisyonu'na geri ödemeler yapılan sözleşmeleri uygulayamama riskinin artması nedeniyle ulaştırma ağının güvenliğini sağlamak için devlet bütçesine fon sağlanması da istenmektedir.


DİĞER HABERLER