İş dünyası, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle destek miktarının yükseltilmesini istediCuma, 26 Kasım 2021

İş dünyası, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle destek miktarının yükseltilmesini istedi

Bulgaristan Sanayi Sermayesi Birliği (AOBR), yüksek elektrik fiyatları nedeniyle şirketlerin desteklenmesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Yüksek elektrik fiyatları nedeniyle şirketlere yönelik destek programı, Ekim ve Kasım 2021 elektrik fiyatları için ticari tüketicilere kilowatt saat başına 110 leva tutarında destek ödenmesini öngörmektedir. Bu destek tutarı yeterli değil, çünkü zaman zaman günlük kilowatt saat elektrik fiyatı 680 levayı aşıyor” denildi. 

Açıklamada tedbirin bu ayın sonunda sona erdiği, borsa elektrik fiyatlarının ise kış mevsiminin eşiğinde yükselmeye devam ettiği belirtiliyor. AOBR’nin verilerine göre, Ekim 2021 için aritmetik ortalama fiyat 368,61 BGN / MWh, 1 - 23 Kasım 2021 dönemi için ise 403,49 BGN / MWh'dir.

Bu nedenle işletmeler, son derece yüksek fiyatlar olduğu sürece ve aynı zamanda artış seviyelerini yeterince yansıtacak şekilde kalibre edilerek tazminat mekanizmasının devam etmesi gerektiğine inanıyor. Örgüt, program uygulama süresinin uzatılmasını ve destek tutarının 190 levaya yükseltilmesini öneriyor. Örgüt ayrıca destek ödemelerinin çok yüksek fiyatlar olduğu sürece ödenmesi gerektiği kanaatinde olup, borsa fiyatı ile tahmini piyasa fiyatı arasındaki farkın %75'i kadarına yönelik miktarlarının belirlenmesi ilkesinin korunması gerektiğine inanıyor.

AOBR, ayrıca belirli enerji yoğunluğu kriterlerini (örneğin yeşil indirim yönetmeliği kapsamında uygunluk) karşılayan tüketicilerin uzun vadeli sözleşmeler için teklif verebilecekleri bir borsa platformunun oluşturulmasını öneriyor. Böyle bir platform oluşturma önerisi lehine öne sürülen bir argüman, Bulgaristan’da üretilen elektriğin neredeyse yarısının ihraç edilmesidir.

İş dünyasına göre, bu üç önlemin kombinasyonu, hem şirketler hem de hane halkları olan son kullanıcılar üzerindeki fiyat baskısında adil bir azalmaya yol açacak.


DİĞER HABERLER