İş dünyası, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle Milli Güvenlik Danışma Kurulunun acilen toplanmasını istediÇarşamba, 29 Aralık 2021

İş dünyası, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle Milli Güvenlik Danışma Kurulunun acilen toplanmasını istedi

Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB) tarafından yapılan yazılı açıklamada ulusal düzeyde işveren örgütleri temsilcilerinin, elektrik fiyatlarından kaynaklanan son derece zor durum nedeniyle Milli Güvenlik Danışma Kurulunun acilen toplanmasını ve Başbakan Kiril Petkov ile bir toplantı yapılmasını istediği bildirildi.

Onlara göre, "Enerji Bakanı tarafından önerilen önlemler değişen durumda işe yaramıyor ve enerji maliyetlerini telafi edici destek ödemelerine tavan tutar getirilmesi önerisi ekonomimiz için yıkıcı sonuçlar doğuracak”.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Ev aboneleri için elektriğin fiyatı etrafındaki durum, ekonomimiz için 2009'da başlayan mali krize kıyasla çok daha tehditkar. Aralık ayı ortalama fiyatının, kasım ayı ortalama fiyatını önemli ölçüde aşması bekleniyor ve 2022 yılının ilk iki ayı için Avrupa’da komşu ülkelerdeki elektrik enerjisi piyasaları ve Bulgaristan elektrik enerjisi borsasındaki "Merkezi İkili Sözleşmeler" segmentinde işlemlere yönelik teklifler kilowatt saat (kWh) enerjinin 700 levanın üzerinde satılması yönündedir. İlk kademe ve yapısal olarak belirleyici işletmelerin birçoğunun 2022'nin başında zincirleme bir etkiye yol açabilecek yeniden işbaşı yapmama ihtimalini önlemek için devlet kurumlarının son derece hızlı, yoğun ve koordineli eylemlerine ihtiyaç var”.

İşveren kuruluşları, ortalama fiyatların megavat saat başına 1000 levayı aşması ihtimalini göz ardı etmiyor.

Bulgaristan’daki işletmelerin talepleri, ilgili aya ilişkin gerçek piyasa fiyatı ile ev aboneleri için moratoryum kapsamındaki fiyat arasındaki farkın %75'inin tazmin edilmesi yönündedir.


DİĞER HABERLER