İş dünyasına elektrik desteği devam edecekPerşembe, 28 Temmuz 2022

İş dünyasına elektrik desteği devam edecek

Kabine toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan istifa halindeki Başbakan Kiril Petkov, “Hükümet ayrıca 1 Temmuz-30 Eylül tarihleri ​​arasında işletmeler için yüksek elektrik fiyatları nedeniyle yeni bir tazminat programı kabul etti. Son kullanıcılar için 250 leva olan tavan fiyat belirlenecek, böylece hükümet işletmeler için öngörülebilirlik sağlıyor” diye bildirdi.

Petkov, “Vatandaşlar akaryakıt istasyonlarında yakıt doldururken akaryakıt fiyatının 25 stotinka düşürülmesine ilişkin önlem için 150 milyon veriyoruz. Böylece enerji istikrarı konusunda bize yönelik eleştiri duyduğunuzda bunları bilin. Aynı zamanda 5 Aralık'tan itibaren Gümrükler Ajansı ve Milli Gelirler Ajansı (NAP) arasında Rusya  menşeli petrol ürünlerinin ihracatını sınırlamak için çalışma başlıyor” dedi.

Başbakan, “Ülke genelinde 170'in üzerinde anaokulu ve okulun onarımı için para veriyoruz. Fonlar çatı onarımları ve enerji tasarrufu önlemleri için kullanılacak” diye açıklık getirdi. Petkov, yolsuzluk ihbarında bulunan kişilerin güvenliğini garanti altına alacak yasaların çıkarılacağını da sözlerine ekledi.

Başbakan, bakanlara dönerek, “Geçen aylarda yaptığımız tüm çalışmalar için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Kolay olmadı, ama övünecek çok güzel sonuçlar aldık. Birkaç günümüz kalmasına rağmen son ana kadar büyük görevleri yerine getirmeye ve Bulgaristan ekonomisi ve toplumunun önündeki zorlukların üstesinden gelmeye çalışacağız” dedi.


DİĞER HABERLER