İşadamları, yöneticilerin uzun vadeli kararlar almamaları çağrısında bulunduPerşembe, 19 Haziran 2014

İşadamları, yöneticilerin uzun vadeli kararlar almamaları çağrısında bulunduBulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB) tarafından hükümetin acil olarak istifa etmesi, ertelenmeden erken Genel Seçimler yapılması ve Meclis'te milli sorumluluk taşıyan çoğunluk sağlanması, bu sırada yöneticilerin uzun vadeli kararlar almamaları çağrısı yapıldı.

Örgütten daha bir yıl önce Plamen Oreşarski hükümetinin istifasını istediği hatırlatıldı.

Yayınlanan açıklamada, "Bu bir yıllık zaman içinde KRİB'in yaptığı değerlendirme ve kaygılarında haklı olduğu ortaya çıktı. Sosyal adalet ve reformlar sağlanamadı. Küçük ve orta ölçekli işletmelere ayrılan milyonlarca leva miktarındaki sayısız reklamı yapılan bütçe kaynakları aslında başka adrese ulaştı" deniliyor.

Ayrıca düzenleme kurumlarının ve başka yetkili makamların hareketleri ve tepkisizliği ile reel sektöre, bankalara ve genel olarak Bulgaristan'ın mali istikrarına büyük, sık sık kapatılamaz zararlar verilmesine izin verdikleri söyleniyor.

Açıklamada, "Enerji çöküşün eşiğinde, hala çağdaş koşullara uygun sağlık ve eğitim sistemine sahip değiliz. Avrupa fonlarından sağlanan kaynaklar durduruldu, kredi notumuz düşük. Avrupa ve transatlantik değerlerine aykırı ters yöne gönderildik. Bazı Bulgarlar bizim müttefikimizin kim olduğunu ve kiminle sorunlar yaşadığımızı yüksek sesle söylemekte zorlanıyorlar" yazıyor.

Açıklamanın sonunda, "Bu durumdan tek bir çıkış yolu var ve bu yol da bir yıldan beri açık. Bu durumdan tek çıkış yolu hükümetin hemen istifa etmesi" diye özetleniyor.


DİĞER HABERLER