İşçi ücretleri yaşam maliyetinden daha hızlı artıyorCuma, 28 Eylül 2018

İşçi ücretleri yaşam maliyetinden daha hızlı artıyorNOVA TV'nin "Merhaba Bulgaristan" programına konuk olan Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB) Yönetim Kurulu Başkanı Vasil Velev, "Garip bir hiçlik duygusuyla Bulgaristan'da sanayi olmadığını konuşuyoruz, oysa bu hiç de doğru değil" dedi.

Velev, "Bulgaristan nispeten sanayileşmiş bir ülkedir. İhracatımızın ilk kalemi makine imalat sanayiidir. Ayrıca ihracatta makine imalat sanayinin payı en hızla artıyor. Ancak bu sektörde çalışan elemanların çoğu emeklilik ve emekliliğe yakın yaştadır" diye kaydetti.

Velev'in ifadesine göre ülkemizde erken kariyer yönelimi eksiktir.

Dernek Başkanı, "Otomotiv sektöründe 45 000 işçi ve uzmana ihtiyacımız var. Bu sektörde ücretler ortalamanın çok üstündedir. Büyüme bakımından bu sektör, ülkemizde başarıyı ifade eden bilişim teknolojileri sektörü ile karşılaştırılabilir niteliktedir" diye belirtti.

Velev, "Bu aynı zamanda yatırımın çıkışının sebebidir - çünkü çalışacak insan yoktur" diye ekledi.

Dernek Başkanı, "Ülkemizde üretkenlik Avrupa Birliği ülkeleri arasında hala en düşük seviyededir, ancak hızlı bir artış var. Maaşlar artıyor - işgücü maliyetleri yüzde 8,7 oranında arttı. Yaşam maliyeti ise yüzde 2,5 arttı" dedi.


DİĞER HABERLER