İşgücü kıtlığı, işletmelerin önündeki engel olmaya devam ediyorPerşembe, 29 Ağustos 2019

İşgücü kıtlığı, işletmelerin önündeki engel olmaya devam ediyorAğustos 2019'da ülkedeki ekonomik durumun olumsuz olduğu değerlendirildi. Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (NSİ) verilerine göre genel iş iklimi göstergesi temmuz ayı seviyesine göre 3,1 puan azaldı. Göstergede azalma sanayi, inşaat, perakende ve hizmetler olmak üzere gözlemlenen tüm sektörlerde kaydedildi.

Endüstriyel girişimcilerin işletmelerin mevcut durumu konusundaki değerlendirmelerinin daha iyiden tatmin ediciye kayması nedeniyle bileşik sanayi sektöründe iş iklimi göstergesi 0,8 puan azaldı. Aynı zamanda onların önümüzdeki aylara ilişkin işletmelerin durumu ve üretim faaliyeti için öngörüleri olumludur.

Geçtiğimiz ay işletmelerin işgücü kıtlığı ile ilgili zorluklarını ikinci sıraya gerileten belirsiz ekonomik çevre faktörünün olumsuz etkisi yoğunlaştı.

Yöneticilerin, sanayi sektöründeki satış fiyatları açısından beklentileri önümüzdeki üç ay boyunca seviyelerini korumasıdır.

Ağustos ayında inşaat sektöründe iş iklimi göstergesinin, inşaat müteahhitlerinin işletmelerin durumuyla ilgili olarak daha az olumlu değerlendirmeleri ve beklentileri nedeniyle 5,1 puan düşmüştür. İnşaat müteahhitlerinin, önümüzdeki üç ayda inşaat faaliyeti ile ilgili tahminleri de karamsardır. Ankete göre, ödemeleri geciken müşteri sayısında bir artış kaydedilmiştir.

İşgücü kıtlığı, işletmelerin önündeki en ciddi engel olmaya devam ediyor. İkinci ve üçüncü sırada sektörde rekabet ve belirsiz ekonomik ortamdır, ancak son aylarda bunların olumsuz etkilerinde bir düşüş yaşanmaktadır.

Yöneticiler, inşaatta satış fiyatlarının önümüzdeki üç ay boyunca değişmeyeceklerini tahmin ediyorlar.

Bileşik perakende ticarette iş ortamı göstergesi 3,5 puan azaldı, bu da perakendecilerin işletmelerin durumuyla ilgili daha ılımlı tahmin ve beklentileri nedeniyle gerçekleşti. Perakendecilerin, önümüzdeki üç ayda satışlar ve tedarikçilere yönelik sipariş miktarına ilişkin tahminleri de daha karamsardır.

İşletmelerin faaliyetlerini engelleyen ana etkenler sektörde rekabet, talep yetersizliği ve belirsiz ekonomik ortam olmaya devam etmektedir.

Ağustos ayında bileşik hizmetler sektöründe iş ortamı göstergesi, şirket yöneticilerinin değerlendirmelerinde ve şirketlerin durumuna dair beklentilerinde daha iyiden aynı durumu sürdürme yönünde kayma sonucunda 4,9 puan azaldı. Hizmet talebiyle ilgili olarak mevcut eğiliminde iyileşme olduğu değerlendirilmesi yapılırken önümüzdeki üç ay için beklentiler daha ılımlıdır.

Sektörde rekabet, belirsiz ekonomik ortam ve iş gücü kıtlığı, birinci faktörün artan olumsuz etkisini göz önünde bulundurarak, sektörün gelişimi önündeki en büyük engel olmaya devam etmektedir.

Çoğu yöneticiler, satış fiyatlarının önümüzdeki üç ayda değişmemesini bekliyor.


DİĞER HABERLER