Isı enerjisi fiyatlarının düşmesi beklenmiyorÇarşamba, 27 Eylül 2017

Isı enerjisi fiyatlarının düşmesi beklenmiyorEnerji ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) Başkanı İvan İvanov, "Isı ve elektrik enerjisi fiyatlarında düşüş olmayacak" diye açıkladı. KEVR, gerçekleştirdiği açık oturumda Bulgargaz Şirketi'nin 2017 yılının dördüncü çeyreğinde doğalgaz fiyatının yüzde 7, 29 oranında düşürülmesi önerisini görüştü. Aynı zamanda Bulgartransgaz Şirketi tarafından duyurumu yapılan erişim ve iletim için yeni bir ücret tarifesi uygulamaya başladı. Yeni ücret tarifesi ısı enerjisi fiyatlarının düşürülmesine imkan vermiyor" diye izah etti.

İvanov, "Her hangi bir yan etkisi olmasaydı, 1 Ekim'den itibaren sadece doğalgaz fiyatı düşürülebilirdi. Ancak Ekim 2017 tarihi itibariyle geçerli olacak olan fiyat değişikliği ile birlikte şebeke servislerinde de değişiklik olacaktır, çünkü Avrupa Birliği'nin giriş-çıkış sisteminin esas alındığı doğalgaz piyasası tarifesi uygulanmaya başlandı. Geçen hafta Bulgartransgaz Şirketi tarafından duyurulan tarifelere göre erişim ve iletim ücretleri biraz artacak ve bu artış da şebeke hizmeti giderlerinin yüzde 2,5'in üzerinde artmasına neden olacak. Bu demektir ki, hizmet maliyetinde olan değişiklik toplam yüzde 5'in altındadır" dedi.

İvanov, "Değişiklik yüzde 5'in altında olduğu için KEVR'in kojenerasyon sistemlerden üretilen ısı ve elektrik enerjisi fiyatlarında değişiklik yapmasına neden yok" diye belirtti.


DİĞER HABERLER