Isınma yardımı başvuruları başlıyorPerşembe, 29 Temmuz 2021

Isınma yardımı başvuruları başlıyor

1 Temmuz’da 2021/2022 ısıtma sezonu için ısınma yardımı başvuruları başlıyor. Başvuru süresi 31 Ekim 2021 tarihinde dolacak.

Isınma yardımı 1 Kasım 2021-31 Mart 2022 dönemini kapsayan 5 aylık süreliğine yapılıyor. 2021/2022 ısıtma sezonu için ısınma yardımı miktarı 104,71 leva veya toplam 523,55 leva. Önceki ısıtma sezonu için 99,16 leva veya toplam 495,80 leva idi.

Başvuru belgeleri, başvuru sahiplerinin mevcut adreslerine göre Sosyal Yardım Müdürlüklerine (DSP) veya başvuru kabul edilen başka yerlere teslim edilebilir. Ayrıca belgeler elektronik olarak da gönderilebilir, ancak başvuru formları Ulusal Sigorta Enstitüsünün (NOİ) verdiği kişisel kimlik koduyla veya nitelikli bir elektronik imzayla ve ayrıca lisanslı bir posta operatörü aracılığıyla imzalanmalıdır.

Başvuru sahibi, ısı enerjisi, elektrik enerjisi, katı yakıt veya doğal gaz olmak üzere kullandığı ısıtma türünü belirtmelidir.

Başvurular, başvuru tarihinden itibaren 20 gün içinde işleme alındıktan sonra bir sosyal hizmet görevlisi, başvuruda belirtilen mevcut adresi ziyaret ederek anket yapar ve yardımın verilmesi veya başvurunun reddedilmesine yönelik gerekçeli öneri içeren bir sosyal durum raporu hazırlar.

Başvurunun kabul edildiği veya reddedildiğine dair karar, çıkarıldığı tarihten itibaren 14 gün içinde başvuru sahibine teslim edilir ve başvurunun reddedildiğine dair karar durumunda Bölge Sosyal Yardımlar Müdürlüğü nezdinde İdari Yargılama Usulü Kanunu kapsamında itiraz edilebilir.

Isınma yardımı ödemesi, başvurunun kabul edildiğine dair kararın çıktığı aydan sonraki ayın sonuna kadar yapılır.


DİĞER HABERLER