İslami eğitimi desteklemek için yaklaşık 800 bin leva toplandıCuma, 19 Mayıs 2023

İslami eğitimi desteklemek için yaklaşık 800 bin leva toplandı

Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Başmüftülüğün geleneksel olarak Ramazan-ı Şerif ayında düzenlediği Ulusal İslami Eğitime Destek Kampanyası’nda yaklaşık 800 000 leva yardım toplandı.

Fonlar yine Kur’an kurslarının düzenlenmesi, İslam din dersi kitaplarının basılması, Şumnu, Ruse (Rusçuk) ve Momçilgrad (Mestanlı) şehirlerinde bulunan imam-hatip liselerinin, Sofya’daki Yüksek İslam Enstitüsü’nün ve Müslüman üniversite öğrencilerinin desteklenmesi için kullanılacak.

Ulusal İslami Eğitime Destek Kampanyası sonuçları, Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanov tarafından Yüksek İslam Şurası toplantısında tanıtıldı. 2023 raporunda kampanyanın her geçen yıl daha başarılı hale geldiğini kaydeden Başmüftü Yardımcısı, bu sonuçların elde edilmesi için bölge müftüleri, bölge müftü yardımcıları, Müslüman encümen başkanları, imamlar ve tüm müminlerin yaptıkları katkılara vurgu yaptı.

Toplantıda Yüksek İslam Şurası üyeleri ayrıca Tırgovişte (Eskicuma) Bölge Müftüsü seçimini de onayladılar. Arif Mehmet, Bölge Müslüman Konferansı tarafından seçilip Yüksek İslam Şurası tarafından onaylandıktan sonra Tırgovişte Bölge Müftüsü görevine başlayacak.


DİĞER HABERLER