İşletmelere verilen elektrik enerjisi desteği süresi uzatıldıÇarşamba, 28 Eylül 2022

İşletmelere verilen elektrik enerjisi desteği süresi uzatıldı

İşletmeler ve elektrik iletim ve dağıtım şebekelerinin operatörlerine yönelik yüksek elektrik fiyatları nedeniyle tazminat ödemeleri yıl sonuna kadar devam edecek. Bugünkü kabine toplantısında 1 Ekim 2022 - 31 Aralık 2022 dönemi için bir tazminat programı onaylandı.

Program, yüksek enerji fiyatlarının işletmeler üzerindeki olumsuz sonuçlarını azaltmak için hazırlanan ve kabul edilen yürürlükteki önceki benzer belgelere dayanmaktadır. Yaklaşık 633 bin işletmenin yanı sıra elektrik iletim ve dağıtım şebekelerinin işletmecileri de teknoloji maliyetlerinin tazmin edilmesi için faydalanacak.

Program, tüm işletmelere Bulgaristan Bağımsız Elektrik Enerjisi Borsası'nın (BNEB) Gün Öncesi Piyasası’nın baz yükü için aylık reel ortalama borsa fiyatı ile 250 BGN/MWh baz fiyat arasındaki fark tutarı ödenerek, tamamen tazmin edilmesini öngörmektedir.

Elektrik iletim ve dağıtım şebekesi işletmecileri, teknoloji maliyetleri için satın aldıkları elektrik için tazminat ödenecek. Onlar için azami tazminat tutarı, BNEB'in Gün Öncesi Elektrik Piyasası’nın aylık ortalama baz yük fiyatı ile Elektrik ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) tarafından belirlenen elektrik iletim şebekesi işletmecisi için 421.08 BGN/MWh tahmini piyasa fiyatı ve elektrik dağıtım şebekelerinin işletmecileri için 446.78 BGN /MWh tahmini piyasa fiyatı arasındaki fark olarak hesaplanacak.

Program kapsamındaki tazminat ödemeleri 31 Mart 2023 tarihine kadar yapılacak.


DİĞER HABERLER