İstişarelerin ardından Borisov: Büyük olasılıkla bir azınlık hükümeti önereceğizPazartesi, 24 Haziran 2024

İstişarelerin ardından Borisov: Büyük olasılıkla bir azınlık hükümeti önereceğiz

GERB lideri Boyko Borisov, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile istişareler tamamlandıktan sonra bir azınlık hükümeti önereceğini söyledi.

Borisov'un sözlerinden başbakanın GERB'den olacağı anlaşıldı. Borisov, "Hükümet kurma görevini alacak olan başbakan adayıyla birlikte olacağım" dedi.

Borisov, "Herkes biraz sakinleşsin, gerçek sonuçlarını ve neler yapılabileceğini görsün" dedi.

Siyasi partilerle yeniden istişareler ve müzakereler yapılıp yapılmayacağı sorusuna Borisov şu yanıtı verdi. "Onlar kırmızı çizgilerini çoktan çizdiler ve biz bunu hiçbir şekilde aşamayız. Kısacası, PP-DB'li meslektaşlarımız jeste karşılık verirlerse bu son şansımız olacak" dedi.

 Ona göre herkes seçim kampanyasında ve kimse Bulgaristan'ın güvenliğiyle ilgilenmiyor.  "Bulgaristan bir AB donörüdür. Aldığımızdan daha fazla para veriyoruz. Kurtarma Planı kapsamında para almıyoruz. Milyarlar Brüksel'de duruyor ve kaybediliyor" dedi.

Devlet başkanına pratikte bir hükümet kuramayacağının anlaşıldığını söylediğini hatırlattı.

Borisov, seçimlere katılımın düşük olmasının herkesi endişelendiren bir durum olduğunu vurguladı.

 Cumhurbaşkanı Radev, "İlk siyasi güç olarak, çoğunluğu oluşturmak ve bir hükümet kurmak gibi birincil bir sorumlulukla yükümlüsünüz. Bir dizi soruya yanıt aranmaya devam ediyor" dedi.

Seçimlerden sonra en çok sorulan sorulardan birinin Bulgarların neden oy kullanmak için kitlesel olarak sandığa gitmedikleri olduğunu belirtti.


DİĞER HABERLER