İşverenlerin işçilerine uyguladığı para cezaları yasal değilSalı, 27 Aralık 2016

İşverenlerin işçilerine uyguladığı para cezaları yasal değil İşverenlerin, işe geç kalma, işte telefon görüşmesi yapma ve başka ufak tefek şeyler için işçilerine uyguladığı cezalar yasalara aykırıdır.

İş hukuku avukatı İva Todorova, "Bu para cezalarının hiç biri yasal değildir. İş Yasası'nda böyle durumlarda -uyarı, işten çıkarma uyarısı ve iş sözleşmesinin iptali gibi nasıl cezalar uygulanması gerektiği açıkça düzenlenmiştir" diye izah etti.

Hukukçu Stefan Kirilov da işverenlerin uyguladığı cezalar genelde firmanın iç kuralları arasında yer alsa da, bu cezaların yasal olmadığını belirtti.

Patronların en çok işçilerin işe geç kalmalarından dolayı maaşlarından kesinti yaptıkları anlaşıldı. Patronların işçilerine işe geç kalmalarına göre 5-100 leva arasında ceza verdikleri belli oldu.

İş Yasası'na göre işçilerin çalışma saatlerine uymaları gerekir. Kanunda sık sık işe geç kalan işçilere disiplin suçu ile işten çıkarma uygulanması öngörülüyor. Böylece bir ay içinde en az 3 gün işe 1 saat geç giden herkes işsiz kalabilir.

İşverenler, işçi ücretlerinden ceza olarak kesinti yapılmasının onların daha disiplinli çalışmalarına yardımcı olduğu kanaati içindedir.

Bir süpermarket yönetici olan Velin Veselinov, "Maaşlarından kesinti olacağını bildikleri zaman işçiler işe geç kalmıyor. Başka türlü sürekli gecikenler oluyor" dedi.


DİĞER HABERLER