İşverenlerin yüzde 19'u işçi ücretlerini düşürdüÇarşamba, 24 Şubat 2021

İşverenlerin yüzde 19'u işçi ücretlerini düşürdü ManpowerGroup Bulgaria Şirketinin Covid-19 kriziyle ilgili olarak ülkedeki işverenlerin aldığı önlemleri, günlük iş süreçlerindeki değişiklikleri ve çeşitli sektörlerde çalışanlar üzerindeki etkilerine ilişkin son anket analiz sonuçlarına göre, çalışanların yaklaşık yarısı, işverenlerin kriz anında aldığı önlemleri onaylayarak, maske, eldiven ve dezenfektan gibi koruyucu ekipmanlar (% 79), evden çalışma, (% 75) ve esnek çalışma saatleri uygulama (% 69) ve danışmanlık ve eğitim gibi mesleki gelişim programlarına (% 50) katılma fırsatları sağlanmasından çok büyük memnuniyet duyuyorlar.

Bu arada çalışanların % 66'sı kriz zamanlarında çalıştıkları şirketleri arzu edilen bir işveren olarak tavsiye edebileceklerini söyledi.

Anket sonuçları, kriz sırasında çok sayıda işverenin ücretlerin düşürülmesi, ek faydaların iptal edilmesi veya zorunlu ücretsiz izin kullandırma ile şirket harcamalarını azaltmasına rağmen bu yaklaşımın en popüler yaklaşım olmadığını gösterdi. Ankete katılan çalışanların yaklaşık % 51'i, çalıştıkları şirketlerin ek faydaları iptal etmediğini, işverenlerin % 61'inden fazlasının maaş seviyelerini koruduğunu ve şirketlerin yalnızca % 17'sinin personeli ücretsiz izne çıkardığını söyledi.

Öte yandan ankete katılan çalışanların yüzde 19'dan fazlası, işverenlerinin ücretlerini düşürdüğünü belirtti, ancak bu turizm ve restorancılık, ticaret ve imalat gibi krizden en çok etkilenen sektörler için geçerli. Bilişim teknolojileri sektörü gibi vasıflı işçiler bulmakta zorluk çekilen işler ve endüstrilerde pandemi sırasında da ücretler artmaya devam etti.

Ayrıca ankete katılan çalışanların % 39'u, pandemi sırasında artan iş yükü nedeniyle işverenlerinin ek eleman istihdam etmesini bekliyor. Bu ihtiyaç en çok bilgi teknolojileri, sağlık ve eczacılık ve taşımacılık ve lojistik sektörlerinde göze çarpmaktadır.


DİĞER HABERLER