İtalya Başbakanı, Bulgaristan'ı AB sınırını koruma konusunda övdüCuma, 29 Eylül 2017

İtalya Başbakanı, Bulgaristan'ı AB sınırını koruma konusunda övdü Başbakan Boyko Borisov, Estonya'nın başkenti Tallinn'de Dijital Teknoloji Zirvesi kapsamında İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile görüşme gerçekleştirdi. İtalya Başbakanı, ülkemizin Avrupa Birliği'nin (AB) dış sınırını korumaya yönelik çalışmalarını yüksek değerlendirdi.

Bulgaristan ve İtalya Başbakanları, iki ülke arasında daha belirgin bir diyalogdan ve Avrupa'da güncel konularda karşılıklı destekten yana olduklarını ifade ettiler.

İki başbakan, Tallinn'de Estonya'nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı tarafından düzenlenen Dijital Teknoloji Zirvesi başlamadan önce bir araya geldiler. Onlar, Avrupa'nın karşı karşıya kaldığı zorluklar bağlamında işbirliği imkanlarını konuştular.

İtalya Başbakanı, ülkemizin AB'nın dış sınırlarının korunmasına yönelik yürüttüğü çalışmaları çok başarılı olarak değerlendirdi.

Gentiloni, "Bulgaristan, AB'nin dış sınırını çok iyi koruyor" diye vurguladı. İtalya Başbakanı, iki ülkenin göç konusunda çok dikkatli hareket ederek, ayrıntılı bir şekilde bu süreçleri takip etmeleri gerektiğini kaydetti.

Başbakan Borisov, İtalyan mevkidaşını Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında Sofya'da gelecek Mayıs ayında düzenlenen "Batı Balkanlar" konulu Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'ne katılmaya davet etti.

Başbakan, Gentiloni'ye Temmuz ayında İtalya'nın Triest şehrinde düzenlenen Berlin Süreci Dördüncü "Batı Balkanlar" Zirvesi'ne davet için teşekkür etti. İtalyan Başbakanı ise o toplantıda Batı Balkanlar Zirvesi'nin Bulgaristan'da gerçekleştirilmesi çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Paolo Gentiloni, kendisine uygun bir zamanda Borisov'u İtalya'ya resmi ziyarete davet etti.


DİĞER HABERLER