İTN’den Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş referandumu için imza kampanyasıPazartesi, 23 Ocak 2023

İTN’den Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş referandumu için imza kampanyası

Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi, yarından itibaren (24 Ocak Salı) Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçiş için referandum düzenlenmesi konusunda imza kampanyası başlatıyor.

Bugün toplu imza dilekçesi başlatıldığına dair Meclise bildirim sunan İTN temsilcileri arasında hazır bulunmayan parti lideri Stanislav Trifonov’un başkanlığındaki İnisiyatif Komitesi üyeleri arasında son seçimlerde Meclise giremeyen eski İTN milletvekilleri bulunuyor.  

İmza kampanyasında, "Parlamenter hükümet sisteminden Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş süreciyle ilgili düzenlemeler yapmak üzere Büyük Halk Meclisi seçimlerinin yapılmasını destekliyor musunuz?" sorusu yöneltilecek.

Trifonov, ilk defa Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçiş için referandum düzenlenmesinden geçen yılın ağustos ayında bahsetmesine rağmen İTN, imza kampanyasını 48. Dönem Halk Meclisinin feshedilmesine ve başka bir seçim kampanyasına başlamasına birkaç gün önce başlatıyor. Ancak parti  iki konu arasında bağlantı yapılmaması gerektiğine inanıyor. Basın açıklaması yapan parti temsilcilerinden İvaylo Vılçev, “Soruyu, Anayasa’ya ve yasal kurallara uygun olduğundan emin olacak şekilde formüle etmemiz zaman aldı. Şimdi doğru zaman olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Stanislav Balabanov, “Parlamenter hükümet sistemi çoktan tükendi ve sistemi değiştirmeye doğru adım atmalıyız” diye özetledi.

Referandum düzenlenmesine ilişkin prosedürün etkinleştirilmesi, oy hakkı olan kişilerden en az 200 000 imzanın toplanmasını gerektiriyor. Daha sonra öneri oylanmak üzere Halk Meclisine sunulmalı ve oylama yapılıp yapılmayacağına üç ay içinde karar alınması gerekir. Ancak 400 000 imza toplanırsa Meclisin onaylamasına gerek kalmayacak ve teklif tartışılmadan referandum yapılması kararı almak zorunda kalacak.

Ancak imza kampanyasında yöneltilecek sorunun Anayasa’ya uygunluğu sorgulanabilir. Bunun nedeni, Referandum Kanunu’na göre, yalnızca Olağan Halk Meclisi'nin (ONS) yetki alanına giren konularda referandum yapılabilmesidir. Ayrı olarak bir Büyük Halk Meclisi’nin (VNS) toplanması geniş bir siyasi destek gerektirir (toplam 240 oydan 160'ı "evet" oyu) ve bu şu anda eksiktir.


DİĞER HABERLER