Kalp krizi ve beyin felcinden nasıl korunmalıyız?Cuma, 23 Mart 2018

Kalp krizi ve beyin felcinden nasıl korunmalıyız? NOVA TV'nin "Merhaba Bulgaristan" programına konuk olan Plevne Hastanesinde görevli kardiyolog Dr. Sotir Marçev, son günlerde ani hava değişimlerinden dolayı kalp krizi ve beyin felçlerinin artması ile ilgili yorumda bulundu.

Uzman hekim, "Gerçek şu ki, soğuk hava kalp krizi ve felçlerin artmasına sebep olur. Herhangi bir kardiyolog bunu doğrulayabilir. Soğuklar başladığında doktorların işi artıyor. Soğuk hava, bir kişinin kalp krizi veya felç geçirmesine sebeptir, ama kalp krizinin ve felcin nedeni bu değildir.

Kalp krizi (enfarktüs), bir iskemik kalp hastalığıdır. Kalp krizinin nedenleri arasında fiziksel hareketsizlik, sigara içmek, sağlıksız yiyecekler bulunur.

Doğayı suçlamamalıyız, doğayı kontrol edemeyiz, ama kendimizi kontrol edebiliriz. Bunun suçlusu, sağlıksız yaşam tarzımızdır" diye konuştu.

Dr. Marçev, gençlerde neden bu hastalıkların görüldüğünü şöyle açıkladı: "Günümüzde gençlerin kalp krizi geçirme olasılığı daha yüksektir, çünkü önceki nesillere göre çok daha az hareket ediyorlar. Şimdi gençler metroya, tramvaya, otomobile sahiptirler, oysa biz daha çok yaya yürüyorduk. Hareketsizleşme ilk büyük nedendir. Sigara kullanımı ile ilgili yorum yapmayacağım, herkes zararlarını biliyor".

Dr. Marçev," İpuçları ile başlayayım. Bugün hava soğuk ve soğuk havayı eğer fiziksel bir yük ile birleştirirseniz, olasılık da artar. Eğer şimdi evinizden dışarı çıkıp, evinin önündeki veya arabanın üstündeki karı temizleme yapacaksanız, bunu birkaç kerede yapın. Eve girin, çay için ve sonra tekrar kar temizlemeye dönün. Bütün işi tek seferde yapmayın" diye tesviye etti.

Kardiyolog, "Sebeplerden kurtulmalıyız. Biri hareketsizlik, diğeri yiyecekler.
Yine de ne yediğinize dikkat edin.

Suçlu bir şekilde, örneğin sinemadayken yemeyi sevdiğimiz patlamış mısır da buna dahil, trans yağlar içeren gıdaların mağazalarda satışına izin veren mevzuattır.

Son tavsiyem: Etrafınızdaki insanları sevin, onlarla iletişime geçin. Sosyal temaslar sağlığı korur, kalbi korur" diye belirtti.


DİĞER HABERLER