Kamu idareleri, yarından itibaren elektronik yolla bilgi alışverişinde bulunacakÇarşamba, 31 Ekim 2018

Kamu idareleri, yarından itibaren elektronik yolla bilgi alışverişinde bulunacak Başbakanlık Basın Merkezinden yayımlanan yazılı basın açıklamasında Bulgaristan'da kamu idarelerinin 1 Kasım'dan itibaren kendi aralarında elektronik yolla bilgi alışverişinde bulunmaya başlayacağı bildirildi. 700'den fazla merkezi, il ve belediye biriminin aralarında tamamen elektronik belge akışına geçeceği belirtiliyor.

Hesaplar, bunun idari kuruluşlar arasındaki bilgi değişiminin etkinliğinde altı kat artışa yol açacağını gösterdi. Yıllık bazda 100 tondan fazla kağıdın tasarruf edilmesi, kağıt satın alma, ayrıca baskı malzemeleri, kurye hizmetleri ve başka şeyler için yapılan giderlerin oldukça azalması bekleniyor.

Açıklamada, "Ekim sonunda elektronik belge akışının gerçekleştirildiği Elektronik Mesajlaşma Sistemi'ne katılan kamu kurum ve kuruluş sayısı 719 idi. Bu ulusal düzeyde uygulanan kâğıt belge değişiminin ortadan kaldırılmasına yönelik ilk kapsamlı ulusal önlemdir ve vatandaşlar, işletmeler ve idareler üzerindeki idari yükün azaltılmasına yönelik ana önlemlerden biridir" denildi.

Elektronik belge değişiminin güvenli olup kontrollü bir ortamda gerçekleştirileceği ve belgelerin elektronik imza ile güvence altına alındığı vurgulanmaktadır. Elektronikleştirme, belgenin tam olarak gönderilme, alınma ve kaydedilme zamanının izlenmesini sağlar. Bu, hem tüketiciler tarafından hem de idareler arasındaki kurumların kontrolünü geliştirir.

Elektronik Yönetişim Devlet Ajansı, Ekim ayında aldığı kararla hükümetin, merkezi idarelerin kendi profillerini Güvenli Elektronik Dağıtım Sistemi'ne kaydederek, dijital hizmetlerini genişletmelerini zorunlu kıldığını hatırlattı. Bu, 30 Kasım 2018'den sonra vatandaşların ve işletmelerin merkezi yönetimler ve onların alt yapıları ile güvenli ve tamamen elektronik olarak etkileşime girebilecekleri anlamına gelir.

Bilgi ve belge akış sistemleriyle Güvenli Elektronik Dağıtım Sistemi'ne dahil olmak için teknik kaynaklara sahip olmayanlar kamu idareleri, geçici bir alternatifi olarak Elektronik Yönetişim Devlet Ajansı'na ait Güvenli Elektronik Dağıtım Sistemi üzerinden elektronik belge değişiminde bulunabilir.


DİĞER HABERLER