Kamu kurumlarında görevli 10 000'den fazla emekli işten çıkarılacakPerşembe, 30 Aralık 2021

Kamu kurumlarında görevli 10 000'den fazla emekli işten çıkarılacak

Podkrepa İşçi Sendikaları Konfederasyonundan Kremena Atanasova, yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki yıl kamu kurum ve kuruluşlarında görevli 10 000'den fazla emekli işten çıkarılacak” diye kaydetti. Atanasova’nın ifadesine göre, bu şekilde devlet idaresi daha iyi çalışır hale gelmeyecek ve beklenenin tam tersi olacak.

Atanasova, “İşten çıkarmalar devlet idaresinin işini imkansız hale getirecek. Bir kez daha kısır döngüye girilecek, idari kurumlar işlevlerini yerine getiremeyecek ve toplum hizmetlerden memnun kalmayacak. Bazı insanları başkalarıyla değiştirmek reform anlamına gelmez. Son gerçek reform 2012 yılında Dyankov tarafından yapıldı. O zamandan beri kamu kurumlarında personel sayısı sadece iki durumda arttı-E-TOLL otoyol ücreti sistemi devreye sokulduğunda ve ülkemizin AB Dönem Başkanlığı sırasında” diye açıklık getirdi.

Atanasova, ayrıca şu anda 11 bin 200 kişilik boş yer olup kamu kurumlarında görevli personel sayısının 142 bin kişi olduğunu da ifade etti. Sendikacı, “İnsanların işten çıkarılması önceden haber verilmeden gerçekleşiyor, bu aciliyetin neyi gerektirdiği belli değil. Muhtemelen amaç, Asen Vasilev'in yarattığı kamuoyu beklentisini tatmin etmektir. Bütçeyle ilgili nedenler de olabilir – tazminatların bu takvim yılı içinde ödenmesi gibi” dedi.

Atanasova, devlet idaresinde gelecek yıldan itibaren planlanan işten çıkarmaların ardından bazı müdürlüklerin fiilen işlevsiz hale geleceğini söyledi. Sendikacının ifadesine göre, öngörülen yönetmelik, devlet idaresinin daha iyi çalışmasını sağlamayacak tam tersi olacak.

Atanasova, “Bazı birimler personelsiz kalacak. Örneğin Sofya’da bulunan bir müdürlükte müdür, muhasebeci ve kasiyer işten çıkarılacak. Bu pozisyonlara hemen başkaları getirilemez. Yeni kişilerin işe alınması için düzenlenen sınav prosedürü bir ile üç ay arası bir süre içinde tamamlanır. Yani bazı müdürlüklerin faaliyeti birkaç ay boyunca gerçekleştirilemeyecek” dedi.


DİĞER HABERLER