Kapatılan işletmelerin çalışanlarına tazminat ödenecekÇarşamba, 25 Kasım 2020

Kapatılan işletmelerin çalışanlarına tazminat ödenecek	Çalışanlar, salgın nedeniyle bir devlet makamının emriyle faaliyetin durdurulması nedeniyle ücretsiz izin kullandıkları 60 gün için mali destek alma hakkına sahip olacaklar.

Günde 8 saat çalışanlar için tazminat miktarı ücretsiz izinde oldukları her gün için 24 leva olacak. Yarı zamanlı çalışma durumunda tazminat miktarı, iş sözleşmesinde kararlaştırılan çalışma süresine orantılı olarak belirlenecek.

Tazminatların ödenmesi için gerekli mali kaynaklar, REACT-EU mali mekanizması üzerinden İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programınca sağlanacak. Bunun için öngörülen kaynak tutarı 50 milyon leva olarak belirlendi. Desteklenmesi öngörülen ekonomik sektörler Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanının emriyle belirlenecek.

İşverenler, çalışanlarının istihdamını tazminatın ödendiği süreye eşit bir süre sürdürmekle yükümlü olacak. Onlar işçileri, hükümet kararnamesine göre tazminat alma olasılıkları hakkında bilgilendirmek zorunda kalacak.

Hükümetten yapılan açıklamaya göre, bu mali desteği almak isteyenlerin, işverene, ücretsiz iznin kullanılma süresini ve tazminatın yatırılacağı banka hesabını belirten bir beyanname formu sunmaları gerekecek.

İşveren veya yetkili temsilcisi, tazminatların ödenmesi için başvuru belgelerini işyerinin bulunduğu ilçedeki İstihdam Bürosu Müdürlüğüne verecek. Belgeler, teslim alındıktan sonra 10 iş günü içerisinde değerlendirilecek. İstihdam Ajansı, karar verildikten sonra 2 iş gününe kadar işverenler ve tazminat talebi onaylanan veya onaylanmayan işçilerin ve görevlilerin sayısı hakkındaki bilgileri web sitesinde yayınlayacak.

Tazminatlar, sunulan başvurunun onaylanmasından sonra 5 iş günü içinde ödenecek. Ücretsiz izinli olan ve işverenler, yerli gerçek kişiler, yerel tüzel kişiler veya Bulgaristan'da ticari faaliyette bulunan yabancı tüzel kişiler tarafından istihdam edilen çalışanlar, istihdamları ve gelirlerinin korunması için tazminat başvurusunda bulunabilecekler.

Bir başka kararla 1 Kasım itibarıyla gösteri sanatları alanında faaliyet gösteren devlet kültür kurumlarında çalışanların maaşları güvence altına alındı.


DİĞER HABERLER