Karadayı: 49. Dönem Halk Meclisi seçimlerinde 49 milletvekili çıkaralımPazartesi, 23 Ocak 2023

Karadayı: 49. Dönem Halk Meclisi seçimlerinde 49 milletvekili çıkaralım

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, hafta sonu Veliko Tırnovo (Tırnova) şehrinde gerçekleşen HÖH’lü Kadın aktivistler Geleceğe Yönelik Perspektifler: Sorumluluk Ulusal Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “49. Dönem Halk Meclisi seçimlerinde 49 milletvekili çıkaralım” diye çağrıda bulundu.

Etkinliğin organizatörü Avrupalı ​​liberallerin lideri İlhan Küçük’tü.

Yükümlülüğü yerine getirme taahhüdü ve taahhüdü yerine getirme de dahil olmak üzere sorumluluğun bir tanımını veren Karadayı, “Taahhüt yerine getirilmezse, yaptırım olmalıdır” dedi.

Siyasi lider, “Sorumluluk kolay bir kavram değildir. Modeli değiştirmek, değişimi değiştirmek de bir sorumluluktur” diye vurguladı.

Karadayı, şöyle bir retorik soru yöneltti: “Analistlere göre, HÖH’ün destek verme hakkı var, ama hükümete katılmama hakkı var. Bu hangi aksiyomda yazılmıştır?”

HÖH lideri, “Aynı zamanda aynı analistler, HÖH’ün ortaklık ve koalisyon kültürünü, yani koalisyon hükümeti kurmayı öğretmekle yükümlü olduğunu söylüyorlar” diye ekledi bu iki tezin nasıl örtüştüğünü sordu.

Karadayı, sadece nefrete dayalı siyasetleri sayesinde var olan partilerin davranışlarına odaklandı. Siyasi lider, “En kolay nefret HÖH’ten nefret etmektir ve bu artık bir sorun teşkil eder. Ancak analistler bunu dikkate almıyor, onlar HÖH’ün deneyim ve beceriye sahip olduğunu düşünüyorlar” dedi.

HÖH Başkanı, “Komünizm döneminin sonunda kendini gerçekleştiremeyen, sağ siyasetin kendilerine ait olduğunu sanan birileri, HÖH karşıtı kampanyalarla gerçek sağ siyaseti yıkmayı başardılar. Bu şahıslar, 25 yıldır siyaset sahnesinde kalabilmek için HÖH’ün kötü bir imajını çizmeye çalışıyorlar” diye anımsattı.

Karadayı, “HÖH’ün hükümeti desteklemesi gerektiği felsefesi yeni değil. Bu felsefe 30 yıldır topluma empoze edilmiş durumda. GERB'in üç hükümetinin, Değişime Devam (PP) partisinin hükümetinin ve son 10 yılda herkesin felsefesi buydu. Onlar, ortaklığı şu şekilde anlıyorlar: "Biliyorum ve yapabilirim, sen ise beni desteklemekle yükümlüsün." Hem geçmişte hem de şimdi ortaklık anlayışı, HÖH’ün neyi, ne zaman olursa olsun desteklemesi gerektiğidir” diye ifade etti.

Siyasi lider, “25 yıl boyunca bizim hakkımızda yalan üstüne yalan söylemelerine izin vermemiz bizim hatamızdır. Yalanlar içinde rahat yaşamalarına izin verdik. Çeyrek asırdır hakkımızda yalan söylemelerine izin verdik ve onlar bizim susmamız gerektiği ve bizim her türlü imajımızı çizebileceklerine dair bir hisse kapıldılar” diye kaydetti ve HÖH’ün artık sessizliğini korumayacağını vurguladı.

Karadayı, “Kadınların kaliteden yana olduklarını kabul etmeliyiz. Ancak daha da başarılı olmak için nicel göstergeler de önemlidir. Bu nedenle önümüzdeki 49. Dönem Halk Meclisi seçimlerinde 49 milletvekili çıkarmamıza çağırıyorum. Onların 29’u neden kadın olmasın ki?!” diye ekledi.

Forumun moderatörlüğünü HÖH Merkez Yürütme Bürosu Üyesi Filiz Hüsmenova yaptı. Ana konuşmacılar arasında Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, 48. Dönem Halk Meclisi Başkan Yardımcısı ve HÖH Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, HÖH Merkez Yürütme Bürosu üyeleri Emel Etem ve Dr. Nigar Cafer, Avrupa Parlamentosu milletvekilleri İskra Mihaylova ve Atice Aliyeva-Veli, halkla ilişkiler uzmanı Velislava Krısteva, gazeteci Valeria Veleva ve siyaset bilimcisi Dimitır Ganev yer aldılar.


DİĞER HABERLER