Karadayı, AB Balkanlar ile Buluşuyor Konferansı’nda: Balkan ülkeleri olarak ortak değerler ittifaklarının üyesi olmalıyızÇarşamba, 17 Mayıs 2023

Karadayı, AB Balkanlar ile Buluşuyor Konferansı’nda: Balkan ülkeleri olarak ortak değerler ittifaklarının üyesi olmalıyız

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Sofya'da düzenlenen "Avrupa Birliği Balkanlar ile Buluşuyor" konulu uluslararası konferansta yaptığı konuşmada, “Daha 1991'de Varşova Paktı varken Onursal Başkanımız Dr. Ahmed Doğan Meclis kürsüsünden Bulgaristan'ın yerinin AB'de olduğunu ve Avrupa'ya giden yolun İstanbul Boğazı'ndan geçtiğini söylemişti. Birçok kişi bu metaforu yanlış yorumlamaya çalıştı, ama sonunda ülke olarak Avrupa yolunda yürüdük ve Bulgaristan, 2004'te NATO, 2007'de ise AB üyesi oldu” diye kaydetti.

Prestijli uluslararası konferans, üst üste ikinci kez Avrupalı ​​liberallerin lideri İlhan Küçük tarafından düzenleniyor.

Forumun açılışını Bulgaristan Dışişleri Bakanı İvan Kondov, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metzola, Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı Partisi (ALDE) Eşbaşkanı İlhan Küçük ve Bulgaristan Atlantik Kulübü Başkanı Solomon Pasi yaptı.

AB Komşuluk ve AB Genişleme Komiseri Oliver Varhei özel konuk olarak katıldı.

Karadayı, “Etnik gruplar arası çatışma yerine Avrupa-Atlantik ailesinde hak ettiğimiz yeri aldık” dedi.

HÖH lideri, “Öte yandan 90'lı yıllarda gençlik örgütümüzü oluştururken bile AB'de istikrar ve güvenliğin olması için Balkanlar'da barış, güvenlik ve istikrarın olması gerektiği konusu tartışmalarımızın merkezinde yer alıyordu. Ama bu zengin tarih, kültür ve etnik çeşitlilikle ona sahip olabilmemiz için biz Balkan ülkeleri olarak ortak değerler ittifaklarının üyesi olmalıyız. Bunlar NATO ve AB’dir” diye vurguladı.

Karadayı, “2018'de Bulgaristan, Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüttüğü sırada AB’nin Balkan ülkeleriyle genişlemesine öncelik verenlerin biz olmamız tesadüf değildir” diye anımsattı.

Siyasetçi, “Bu forum Balkan ülkeleri için çok önemli. Uzun süre beklemek yorgunluğa ve hüsrana, sadece politikacılarda değil vatandaşlarda da güvensizliğe yol açar ve Avrupa bunu bilmelidir. Öte yandan Balkan ülkelerinin kendileri de AB üyeliğinin bir hediye olmadığını bilmelidirler. Bunlar belli kriterler, belli bir yol ve biz bunu çok hızlı, her taraftan da hızlandırılmış bir şekilde geçmeliyiz” dedi.

Karadayı, “Savaş kapıyı çaldığında, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığını gördüğümüzde barışın ne kadar değerli olduğunu hatırlıyoruz” diye ekledi.

HÖH lideri, “AB üyesi olmamıza rağmen biz Bulgaristan'dakiler, bizi AB’nin bir parçası yapan Avrupa-Atlantik değerlerinin farkında mıyız?” diye sordu.

Karadayı, “Son iki yılda 5 seçim yaptık. Bulgaristan, diğer üyeliğe aday ülkelere örnek olmak yerine bölgede siyasi olarak güvensiz bir ülke haline geldi. Altıncı gereksiz erken parlamento seçimleri de ufukta görünüyor” dedi ve bu durumdan Bulgaristan ve Balkanlar'da kimlerin yararlandığını sordu.

HÖH lideri, “Sonuçları analiz edersek, sadece AB’ye şüpheyle yaklaşanların desteklerini artırdığını göreceğiz” diye vurguladı.

Karadayı, “Tüm AB genişleme sürecini teşvik etmek istiyorum, ancak AB aynı zamanda kendisine hangi ülkelerle sınır komşusu olmak istediğini, saldırganlığın olduğu ülkelerle mi yoksa korunmaya ve ortak küresel Avrupa ailesinin bir parçası olmaya ihtiyaç duyanlarla mı, diye sormalıdır” diye özetledi.


DİĞER HABERLER