Karadayı: Bir buçuk yıl önce önerdiğimiz Anayasa reformunu desteklememiz istendiCuma, 02 Haziran 2023

Karadayı: Bir buçuk yıl önce önerdiğimiz Anayasa reformunu desteklememiz istendi

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Değişime Devam (PP)-Demokratik Bulgaristan (DB) İttifakı ile Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) - Birleşik Demokratik Güçler (SDS) İttifakı’nın temsilcileriyle yapılan istişare toplantısının ardından Meclis’te basın mensuplarına verdiği demeçte, “Bir buçuk yıl önce önerdiğimiz Anayasa değişikliği reformunu desteklememiz istendi” diye kaydetti. Toplantıya milletvekili Delyan Peevski, Meclis Başkan Yardımcısı Filiz Hüsmenova, HÖH Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, HÖH Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Hamit Hamit ve milletvekili Erten Anisova da katıldılar.

Karadayı, “Anayasal reformların yapılması için parlamento faaliyetleri gereklidir. Dolayısıyla reformların gerçekleşmesi için onların kabine kurmalarına engel olmayacağız” dedi.

HÖH Başkanı, “Bir buçuk yıl önce önerdiğimiz Anayasa reformu için bizden destek istendi ve hem müzakerelerin özüne hem de reformun gerçekleştirilmesine yönelik sürece katılacağımızı belirttik” diye yineledi.

Karadayı, “Umarım bu hükümette Rambolar’dan olmaz. Umarım. Biz bu kabineye ve bu kabinenin oluşumuna katılmıyoruz” dedi.

PP-DB ve GERB adına istişare toplantısına dönüşümlü olarak görevi yürütmek üzere Başbakan adayları Akademisyen Nikolay Denkov ve Maria Gabriel, GERB-SDS İttifakı Meclis Grubu Başkanı Desislava Atanasova, GERB Başkan Yardımcısı Tomislav Donçev, PP Partisi Eş Başkanı Kiril Petkov ile DB ittifakı Eş Başkanı Hristo İvanov katıldılar.


DİĞER HABERLER