Karadayı, eski Başbakan Petkov’a: 38 yıl geç kaldınız!Salı, 27 Aralık 2022

Karadayı, eski Başbakan Petkov’a: 38 yıl geç kaldınız!

Dün Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) lideri Mustafa Karadayı ile Değişime Devam Ediyoruz (PP) Eş Başkanı Kiril Petkov arasında beklenmedik bir görüşme gerçekleşti. İkili, Kirkovo'nun (Kızılağaç) Mogilyane (Kayaloba) köyünde karşılaştı.

Mogilyane köyünde geleneksel olarak her yıl Bulgaristan’da Türk ve Müslümanlara uygulanan soykırım sürecini protesto etmek için yapılan eylemler sırasında hayatını kaybeden 20 aylık Türkan bebeğin ve diğer şehitlerin anısına bir miting düzenleniyor.

HÖH tarafından düzenlenen anma mitingi yeni sona ermişti ki, eski Başbakan Kiril Petkov, totaliter rejimin en minik kurbanı olan 20 aylık Türkan'ın adını taşıyan anıt çeşmenin yanında partinin bir grup taraftarıyla birlikte ortaya çıktı.

Karadayı, Petkov’u şu sözlerle karşıladı: “Hoşgeldiniz, çok geç kaldınız. 38 yıl geç kalmışsınız, ama yine de güzel. Demokrasi bu meydanlarda öğrenilir”.

Petkov, şöyle yanıt verdi: “Bu minik kızın anılması, Bulgaristan'da böyle şeylerin bir daha asla yaşanmaması gerektiğini ve bunu garanti etmenin tek yolunun düzen, yasallık ve demokrasi olduğunu göstermelidir”.

PP Eş Başkanı ile Başbakan adayı Akademisyen Nikolay Denkov’un Mogilyane ziyareti Kırcaali'de sempatizanlarla yaptıkları görüşmenin ardından gerçekleşti. Onlar, Türkan bebeğin mezarını ziyaret edip çiçek ve Türkan Çeşme Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundular.

Petkov, “Buradaki fikir, önceki rejim sırasında meydana gelen vahşetin bu sembolüne saygı göstermektir. Geçmiş, gelecek veya herhangi bir etnik grup kimsenin tekelinde değildir” dedi ve bölünmeyle hiçbir şeyin olamayacağını ve hepimizin birlikte çalışması gerektiğini özetledi.

Karadayı, “Demokrasi ve yasallık bizi bizzat örnek olmaya zorluyor” diye konuştu.


DİĞER HABERLER