Karadayı: HÖH, Batı Balkanlar’ın Avrupa entegrasyonu için 30 yıldır çalışıyorÇarşamba, 26 Ocak 2022

Karadayı: HÖH, Batı Balkanlar’ın Avrupa entegrasyonu için 30 yıldır çalışıyor

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayi, Bulgaristan’a resmi ziyarette bulunan Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitır Kovaçevski ile dün Mecliste bir görüşme gerçekleştirdi. Karadayı, yapılan görüşmede, “Vatandaşlar ve topluluklar için en iyi koruma AB ve NATO üyeliğidir” diye belirtti. Toplantıya katılan heyette HÖH Başkan yardımcıları Yordan Tsonev ve Stanislav Anastasov’un yanı sıra milletvekilleri İmren Mehmedova, Nebiye Kabak ve Elhan Kılkov, Kuzey Makedonya heyetinde ise Başbakan Birinci Yardımcısı Artan Grubi, Başbakan Yardımcısı Slavitsa Gırkovska, Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, Yerel Yönetim Bakanı Goran Milevski, Kültür Bakanı Bisera Stoyçevska ve Hükümet Sözcüsü Martin Popov yer aldılar.

Karadayı, HÖH'ü tanıtarak, liberal partinin son 30 yılda Bulgaristan'ın parlamenter yaşamına değişmez bir şekilde katılmış olan ülkemizde yasal olarak kayıtlı ilk siyasi parti olduğuna dikkat çekti.

HÖH lideri, “1990'dan beri parti olarak felsefemiz Balkanlar'ın NATO ve Avrupa Birliği'nin bir parçası olmasıdır. HÖH'nin kurucusu, Onursal Başkanı Dr. Ahmed Doğan, daha o zaman intikam ve etnik muhalefet yolunu takip etmeyeceğimizi söylemişti” diye kaydetti ve Bulgaristan’ın etnik modelinin birlik felsefesine dayandığını ve bölgenin kalkınmasının bir örneği olduğunu hatırlattı.

Karadayı, “Balkanlar, bir etnik köken mozaiğidir. Bu nedenle birbirimizle sorun yaşamamak için daha 1990'da ortak geleceğimizi birlikte inşa etmemiz gerektiğini söylemiştik. Bu ise NATO ve AB gibi ortak ittifaklara katılarak olabilir” dedi.

HÖH’ün 30 yıldır Balkan ülkelerinin Avrupa entegrasyonu için aktif olarak çalıştığını vurgulayan Karadayı, “2017'de AB’nin Batı Balkan ülkelerine yönelik genişlemesinin birlik için bir öncelik haline gelmesine yardımcı olduk. Liberaller Konseyi, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında yapıldı – o zaman 300'den fazla kişi Bulgaristan'a geldi ve bu konseyin odak noktası AB'nin Batı Balkan ülkelerine yönelik genişlemesiydi” diye anımsattı. Siyasetçi, Avrupa Parlamentosu Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Daimi Raportörü ve adını “Avrupa’yı Yenile” olarak değiştiren Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Eş Başkanı İlhan Küçük'ün çalışmalarına dikkat çekti.

Karadayı, “Diyalog, hükümet, bilim camiası ve iş dünyası, hassas konulara pan-Avrupa yaklaşımı da dahil olmak üzere her düzeyde olmalıdır. Sivil toplum ve sivil toplum kuruluşları da genel sürecin bir parçası olmalıdır” diye belirterek, “Şüphecilerin konuşmacı olmasına izin vermemeliyiz” diye çağrıda bulundu.

“Desteğiniz için içten teşekkür ederiz” diye ifade eden Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitır Kovaçevski, “İlhan Küçük'ün ve Avrupa'daki liberallerin yaptığı her şey için teşekkürler. Umarım bir çözüm buluruz” diye ekledi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER